Biała podbitka dachowa.

Biała podbitka dachowa z PCV czy drewna?

Choć podsufitka dachowa nie jest niezbędnym elementem wykończenia budowy dachu, to jej montaż z pewnością przyczyni się do podniesienia jego trwałości. Dodatkowo wpłynie pozytywnie na końcowy efekt wizualny całego budynku. Dowiedz się, dlaczego biała podbitka dachowa będzie pasować do większości domów oraz, z jakiego materiału najlepiej ją wykonać.

Biała podbitka dachowa – korzyści z montażu

Przygotowując się do remontu powierzchni dachowej, do zakładanego projektu warto dopisać zakup oraz montaż podbitki dachowej, nazywanej zamiennie podsufitką. Zastosowanie tego elementu wykończenia dachu wpłynie korzystnie na przedłużenie jego trwałości. Podbitki, które uszczelniają przestrzeń między krawędziami kończącymi dach a elewacją budynku, zapobiegają przedostawaniu się wody do drewnianych elementów szkieletu dachowego.

Dzięki temu chronią konstrukcję przed przedwczesnym niszczeniem z powodu działania czynników atmosferycznych, takich jak deszcz, śnieg oraz zanieczyszczenia powietrza. Dodatkowo zastosowanie podbitki zapewnia dodatkową ochronę przed osiedlaniem się na strychach i poddaszach ptaków i gryzoni, np. kun.

Zastosowanie podbitki niesie także korzyści związane z estetyką wykonania. Biała podsufitka będzie idealnie pasować do dachów w większości kolorów, wykonanych z blachy, dachówki, a nawet gontu. To dyskretne wykończenie jest dobrze widoczne z perspektywy przechodnia, dlatego zastosowanie podbitki, daje poczucie komplementarności realizowanego projektu.

Biała podsufitka a materiał wykonania

Przed podjęciem decyzji o zakupie podbitki, powinniśmy przeanalizować kilka czynników. Przede wszystkim powinniśmy się zastanowić, jaki materiał będzie pasować do materiału zastosowanego na pokrycie dachowe. Druga kwestia, to trwałość podsufitek. Zastanówmy się, czy chcemy osiągnąć maksymalnie trwały efekt, czy pójść na kompromis i zakupić podbitkę, która będzie przede wszystkim zdobić nasz dach?

Na rynku dostępne są podbitki wykonane z drewna, PCV oraz blachy. Najtrwalsze będą te wykonane z paneli PCV, które są niezwykle odporne na działanie czynników atmosferycznych. Dodatkowo w ofercie producentów, możemy wybierać spośród wielu kolorów, które z łatwością dopasujemy do odcieni pokrycia dachowego. Cena podbitek dachowych z PCV to około 20 zł za 1m2.

Jeżeli zależy nam na estetyce wykończenia wnętrza, a dodatkowo nasz dach został pokryty gontem, to nie zostaje nam nic innego, jak zakup paneli drewnianych. Zastosowanie podsufitki drewnianej niesie za sobą wiele korzyści. Przede wszystkim jest to materiał naturalny, który przepuszcza powietrze, dzięki czemu minimalizujemy powstawanie pod dachem pleśni i grzybów. Dodatkowo układanie paneli z drewna jest dość proste. Jedną z wad tego rozwiązania jest z pewnością cena. Podsufitki drewniane są jednym z najdroższych rozwiązań. Cena za 1 m2 może sięgać nawet 60 zł. Dodatkowo warto mieć na uwadze, że źle zaimpregnowane drewno może przedwcześnie gnić, przez co może być konieczna wcześniejsza wymiana materiału.

Dość popularnym rozwiązaniem jest wykorzystanie na podbitkę paneli z blachy. Jest to relatywnie tania i dość trwała podbitka, którą łatwo dopasować zarówno do przestrzeni pod dachem, jaki i do jego koloru. Podsufitka ta będzie pasować do większości dachów. Dobrze zabezpieczona, będzie nam służyć przez lata. Jej cena to około 20 zł za 1m2.

Na co zwrócić uwagę przed zakupem?

Wybór podsufitki będzie zależeć od preferencji klienta. Czasami najważniejszym czynnikiem będzie cena, a czasami wysoka jakość wykonania. Z pewnością przed zakupem warto zwrócić uwagę na opinie producenta dotyczące jakości podbitki.

Dodatkowo istotnym czynnikiem jest cena. Warto porównać kilka podobnych ofert i negocjować z dostawcami. Informacji na temat cen podsufitek szukaj na stronach producentów oraz w sklepach internetowych. Kontakt ze sklepami możesz nawiązać telefonicznie lub wysyłając wiadomość e-mail.

Przy zakupie warto również dobrać odpowiedni kolor podbitki. W 2021 roku nadal najpopularniejszym kolorem jest biały, który będzie pasować do większości dachów oraz elewacji budynków. Biała podbitka może również okazać się strzałem w dziesiątkę w Twoim przypadku.

O autorze

Komentarze