BLS

BLS – czyli jak ułatwić sobie życie. (OC komunikacyjne)

BLS, czyli Bezpośrednia Likwidacja Szkody to usługa oferowana w ramach ubezpieczenia OC komunikacyjnego. Pozwala nam zaoszczędzić czas, nerwy a niekiedy i pieniądze. A przecież właśnie o to nam zawsze chodzi, kiedy szukamy ubezpieczenia OC dla naszego pojazdu. 

Jak działa BLS?

Bezpośrednia Likwidacja Szkody przede wszystkim pozwala nam na zgłoszenie szkody z OC u swojego ubezpieczyciela lub Agenta nawet, kiedy nie jesteśmy sprawcą wypadku lub kolizji.

Dzięki tej usłudze załatwimy wszystkie sprawy związane z daną szkodą w jednym miejscu pod okiem osoby, która będzie gotowa doradzić nam w każdym momencie. Najprościej będzie mi wytłumaczyć to na przykładzie.

Przykład szkody bez BLS:

 1. Na skrzyżowaniu kierowca wymusza pierwszeństwa i uderza nas w bok samochodu. Kierowca ten staje się sprawcą wypadku. My mamy ubezpieczenie OC w firmie X, a sprawca wypadku ma OC w firmie Y. 
 2. Spisujemy ze sprawcą oświadczenie o zdarzeniu drogowym i udajemy się do firmy Y. Okazuje się, że firma Y nie ma stacjonarnej siedziby ani Agenta w naszym mieście, pozostaje jedynie infolinia i pisanie e-maili, ewentualnie listów. 
 3. Całą sprawę zgłaszamy telefonicznie, prawdopodobnie po kilku próbach dodzwonienia się na infolinię. Na decyzję czekamy dniami a nawet tygodniami, gdy nasz samochód nie nadaje się do użytku. Jeśli odmówiono nam odszkodowania lub wypłacono za mało, piszemy odwołania na maila lub listownie co wydłuża czas oczekiwania na odszkodowanie. Przez cały ten proces przechodzimy sami aż do końca, ewentualnie wchodzimy na drogę sądową.

Gdzie zgłosić?

Mając OC z Bezpośrednią Likwidacją Szkody, całą sytuację zgłaszamy u swojego ubezpieczyciela lub Agenta u którego podpisywaliśmy polisę. To On przyjmuje od nas zgłoszenie, i to nasza firma ubezpieczeniowa wypłaca nam odszkodowanie, a potem wnosi o regres do firmy ubezpieczeniowej sprawcy. Mówiąc krótko – nie zostajemy z problemem sami a cały proces wypłaty odszkodowania zostaje znacznie uproszczony.

Czytaj również: Karta PZM – płać mniej za OC >>>

BLS jak niemal wszystko w świecie ubezpieczeń ma też swoje ograniczenia. Usługa ta zadziała tylko, gdy w szkodzie biorą udział nie więcej niż dwa pojazdy oraz, jeśli szkoda ta powstała na terenie Polski. Niektóre firmy – jak chociażby PZU – oferują rozszerzenie BLS o szkody za granicą, oraz te, w których wzięło udział kilka pojazdów. 

Gdzie można kupić OC z BLS?

Bezpośrednią likwidację szkody na ten moment oferuje tylko 8 firm ubezpieczeniowych:

 • PZU
 • Concordia Ubezpieczenia
 • Ergo Hestia
 • UNIQA
 • Warta
 • Aviva
 • Liberty Ubezpieczenia
 • Gothear

Przeważnie jest ona „wtopiona” w Ogólne Warunki Umowy (OWU) i nie jest wyszczególniona na polisie. 

Należy jednak pamiętać, że to, czy Twój Agent zajmie się zgłoszeniem Twojej szkody zależy tylko od jego dobrej woli. Zgłoszenia szkody napewno nie odmówią nam Agenci wyłączni w swoich agencjach oraz pracownicy w oddziałach. Najczęściej odmowę usłyszymy w Multiagencjach, lecz i tam trafiają się ludzie o dobrych sercach. 

O autorze

Komentarze