Bytów - co warto zobaczyć. Poznaj największe atrakcje miasta

Bytów – co warto zobaczyć. Poznaj największe atrakcje miasta

Średniowieczny zamek krzyżacki, wieża kościoła św. Katarzyny, Cerkiew św. Jerzego, zabytkowe śródmieście miasta, liczne ścieżki przyrodnicze to tylko niektóre atrakcje w Bytowie i okolicach. Warto dowiedzieć się także, gdzie w pobliżu znaleźć dobre restauracje i smaczną pizzę. Jednym słowem Bytów – co warto zobaczyć w tym mieście?

Bytów – co warto zobaczyć?

Wjeżdżając do Bytowa, szczególnie od strony Słupska, przed oczami przyjezdnych roztacza się widok urokliwego miasteczka, nad którym dumnie góruje średniowieczny zamek. Tuż obok niego widać wieżę kościoła św. Katarzyny, wokół niej wyrastają dziewiętnastowieczne kamieniczki otulające niewielki rynek – miejsce ważnych wydarzeń i spotkań bytowiaków. Żadnego z tych miejsc nie można ominąć! Zamek szczyci się swoją historią, która została wiernie i przystępnie oddana w Muzeum Zachodniokaszubskim mieszczącym się w jego murach. Oprócz wystaw stałych etnograficznych i historycznych, w Muzeum odbywają się wystawy czasowe, na których prezentowana jest sztuka artystów najczęściej lokalnych lub związanych z regionem. Muzeum Zachodniokaszubskie to nie tylko Zamek z XIV wieku, ale także Wieża Gotycka św. Katarzyny, w której obecnie zobaczyć można zabytki archeologiczne z ziemi bytowskiej i okolic oraz Muzeum Szkoły Polskiej i Zagroda Styp-Rekowskich w Płotowie, gdzie żywo kultywowane są kaszubskie zwyczaje i tradycje.

Bytów miasto na Kaszubach

Takim hasłem gmina reklamuje miasto i niewątpliwie jest to jego wielki atut. Kaszuby to region niezwykle barwny przyrodniczo, o bogatej tradycji, skomplikowanej historii, ale wyraźnie zaznaczonej i zindywidualizowanej tożsamości. Język kaszubski pobrzmiewa wśród jezior i lasów, na ścieżkach przyrodniczych, wzniesieniach i nad rzekami. W okolicy Bytowa znajdują się cztery rezerwaty przyrody (Gołębia Góra, Bukowa Góra nad Pysznem, Jezioro Głęboczko, Las nad Jeziorem Mądrzechowskim), których bogatą faunę i florę podziwiać można, dzięki różnorodnym ścieżkom przyrodniczym. Nie bez powodu dużą popularnością cieszy się ścieżka Wśród leśnych jezior i bagien, wiodąca przez bory aż do akwenu owianego słowiańską mgłą, który za sprawą pływających wysp, nigdy nie pozwala zobaczyć się dwa razy w tej samej odsłonie.

Atrakcje w Bytowie

Dla miłośników przyrody największą atrakcją będą liczne i doskonale rozplanowane szlaki piesze, rowerowe i joggingowe prowadzące do najbardziej urokliwych zakątków Kaszub. Pasjonaci historii, archeologii, rekonstrukcji upust swojej pasji dadzą w murach średniowiecznego zamku, zachwycą się stanem bytowskich zabytków, będą mogli przyjrzeć się działalności grupy rekonstrukcyjnej, a nawet wziąć udział w turnieju rycerskim. Socjolodzy, etnografowie i antropolodzy będą pod wrażeniem mnogości i rozmaitości sposobów, na które kultywuje się lokalną kulturę i pielęgnuje kaszubską mowę. Dzieci ucieszą się z licznych okolicznych kąpielisk, basenu, gdy pogoda nie będzie sprzyjała kąpielom w naturalnych akwenach, sali zabaw, kręgielni, szkółek jazdy konnej i gospodarstw agroturystycznych, gdzie zwierzęta hodowlane przestają być jedynie opowiadaną przez rodziców legendą. A gdy podczas spaceru zachwycimy się już widokami secesyjnych kamienic, siedemnastowiecznej cerkwi, kamienno-ceglanym mostem nad rzeką Borują, warto sprawdzić, w którym zaułku posmakujemy warzonego w Bytowie piwa, posłuchamy dobrego koncertu i zjemy nie tylko lokalne przysmaki.

Restauracje w Bytowie

Ulica Zaułek drozdowy kryje w sobie magiczne przejście do stylowego wnętrza pełnego smaków z dzieciństwa, aromatu świeżo parzonej kawy, rozbrzmiewającego jazzem, zaskakującego twórczością lokalnych artystów, urzekającego wyjątkowym i niepowtarzalnym klimatem, który sprzyja eleganckiemu obiadowi, romantycznej kolacji, nieoficjalnemu spotkaniu ze znajomymi, kawie z przyjaciółką. Jaś Kowalski Club, o którym mowa to miejsce, którego ze świecą szukać – dosłownie i w przenośni (gdy je znajdziecie, zrozumiecie dlaczego). Bardziej spektakularne wrażenie na odwiedzających robi możliwość zjedzenia wykwintnego obiadu w zamkowych murach. W gustownie urządzonej restauracji lub na średniowiecznym dziedzińcu skosztować można specjałów przygotowywanych z lokalnych i sezonowych produktów. Zarówno jedzenie i otoczka – robią wrażenie. Innym zabytkiem mieszczącym w sobie restaurację jest młyn zamkowy z 1791 roku. Po przeprowadzonych tam Kuchennych Rewolucjach Magdy Gessler jest to jedno z najpopularniejszych miejsc na mapie Bytowa.

Pizza w Bytowie

Jeśli czas nagli, bo do zobaczenia jest przecież tak wiele, warto wpaść na pizzę. Najlepszą zjecie przy okazji wizyty na basenie. Pizzeria Roma znajduje się na piętrze Kompleksu Basenowo-Rekreacyjnego Nimfa. Rodowity Włoch ma podobno w posiadaniu tajemny składnik, który sprawia, że prawdziwie włoska pizza jest najlepszą motywacją do odwiedzenia basenu i nagrodą po treningu w wodzie. Trening oczywiście można ominąć, ale pizzę z Romy trzeba spróbować! W samym centrum miasta, na ulicy Krótkiej, równie niepozornej co Drozdowy Zaułek, znaleźć można pizzerię Spago. Pracują w niej dwaj prawdziwi miłośnicy pizzy, którzy przygotują ją dla Was szybko, pysznie, z wysokiej jakości składników i od serca. A co najważniejsze – Spago jest w sercu miasta, więc można wziąć pizzę pod pachę i nie przerywać zwiedzania!

Bytów – co warto zobaczyć?

Odpowiedzi na to pytanie jest wiele. Jak wszędzie, można nie robić nic. Ale tylko w Bytowie nicnierobienie będzie miało orzeźwiający smak piwa z lokalnego browaru, będzie delikatnie smagało twarz zapachem lasu, będzie zanurzeniem w lobeliowym jeziorze, będzie ciepłem dłoni rozgrzanych przy ognisku, będzie dźwiękiem historii szeptanym przez średniowieczne mury, będzie niezapomnianym odkryciem. Szkoda byłoby to zaprzepaścić, więc do uzdrzeni w Bëtowie!

O autorze

Komentarze