Ciekawostki o Słupsku

Ciekawostki o Słupsku, które warto znać

Jakie są ciekawostki o Słupsku, które warto znać? Redakcja portalu NowySłupsk.pl zebrała kilka najciekawszych faktów, które są szerzej lub mniej znane. Co ciekawe, aż dwie z nich dotyczą stadionu 650-lecia, który przez długi czas znajdował się w ruinie. Mamy nadzieję, że chociaż część z nich pozwoli bardziej utożsamić się z naszym miastem.

Czerwona Dzielnica

O Czerwonej Dzielnicy, która funkcjonowała w Słupsku przed laty, dowiedzieliśmy się całkiem niedawno. A konkretniej – w trakcie zbierania materiałów do artykułu dotyczącego Słupska jako Paryża Północy. Czerwona Dzielnica znajdowała się przy Hollenstrasse, czyli dzisiejszej ulicy Piekiełko. W XIX wieku było to centrum życia ówczesnych Słupszczan. Sławę na całe Niemcy zyskały nie tylko liczne restauracje, cukiernie, kawiarnie czy piwiarnie, ale również domu publiczne.

Trzy odnogi Słupi

Ciekawostki o Słupsku to również historia związana z herbem naszego miasta. Kojarzycie trzy fale, jakie znajdują się u dołu tarczy? Symbolizują one trzy odnogi rzeki Słupi, które niegdyś przepływały przez Słupsk. Do dzisiaj pozostała tylko jedna oraz kanał, który przepływa pomiędzy PKiW, a Strażą Pożarną. Jedna z nich biegła nieopodal dzisiejszego Kościoła pw. św. Ottona. Pierwotnie obiekt ten wybudowany został na stromym zboczu nad Słupią.

Stadion 650-lecia, a ratusz

Jaki jest związek pomiędzy stadionem 650-lecia, a słupskim ratuszem? Aby wykazać zależność, należy podkreślić fakt, że obiekt sportowy powstał w niecce, która nie jest tworem naturalnym. Otóż niecka została wykopana w trakcie budowy słupskiego ratusza. Niegdyś na dzisiejszym Placu Zwycięstwa znajdowało się jeziorko Quebe. Aby mógł powstać w tym miejscu obiekt magistratu, zbiornik wodny musiał zostać zasypany. Uczynił to mistrz piekarski Weinandt, co zajęło mu 7 lat. Ziemię pozyskiwał ze wzgórza, które znajdowało się w miejscu dzisiejszego stadionu 650-lecia.

Skoro o stadionie mowa

Ciekawostki o Słupsku to także historia związana ze sportem. Jak wspomnieliśmy, jeszcze nie tak dawno stadion 650-lecia znajdował się w ruinie i dopiero niedawno został odnowiony. Niemniej w przeszłości stanowił ważny obiekt sportowy, o czym świadczy chociażby fakt, że swoje dwa towarzyskie mecze rozegrała tutaj reprezentacja Polski w piłce nożnej. Pierwszy w 1979 roku przeciwko Libii (5:0 dla Polaków), drugi zaś w 1984 roku przeciwko Turcji (2:0 dla Polaków). Bramki zdobywali m.in. Paweł Janas, a także Dariusz Dziekanowski.

Inne ciekawostki o Słupsku

Pozostałe ciekawostki o Słupsku dotyczą m.in. najstarszego kościoła, który znajdował się w miejscu dzisiejszego Kościoła pw. Najświętszego Serca Jezusowego. Interesujący jest fakt, że postawiono go na miejscu kultu pogańskiego – znajdowała się tu płyta z wizerunkiem bożka słowiańskiego. Ciekawa jest także historyczna obecność Zakonu Krzyżackiego na tych ziemiach, którzy dzierżawili Słupsk w latach 1329-1341. Do bardziej znanych ciekawostek należy zaliczyć naszego Słupskiego Niedźwiadka Szczęścia, będący bursztynowym wyobrażeniem niedźwiedzia, którego powstanie datuje się na 1700 r. p.n.e. do 650 r. p.n.e.

O autorze

Komentarze