Części do dojarek - rodzaje.

Sprawne części do dojarek gwarancją wyższych zysków gospodarstwa

Jeżeli myślisz, że małe elementy w Twoim gospodarstwie, takie jak części do dojarek nie wpływają na Twój dochód, to możemy Cię zaskoczyć. Dowiedz się, dlaczego nawet detale mogą wpłynąć na funkcjonowanie gospodarstwa i jak uniknąć niepotrzebnych kosztów.

Dlaczego należy wymieniać części do dojarek?

Dojarka to urządzenie rozpowszechnione zwłaszcza w gospodarstwach specjalizujących się w produkcji mleka. Jej działanie polega na automatycznym zasysaniu mleka bezpośrednio z krowich strzyk. Na rynku maszyn i urządzeń rolniczych możemy zakupić dojarki rurociągowe lub bańkowe. Te pierwsze są z reguły montowane w większych gospodarstwach, gdzie liczba krów do wydojenia sprawia, że inwestycja w dojarkę rurową jest bardziej opłacalna. Dojarki bańkowe natomiast są rozpowszechnione w mniejszych gospodarstwach.

Oba typy dojarek mają wspólne cechy. Przede wszystkim pomagają w magazynowaniu mleka w chłodnym miejscu, dzięki czemu jest ono dłużej zdatne do spożycia. Ma to kluczowe znaczenie, zwłaszcza jeżeli chcemy je następnie odsprzedać do spółdzielni zajmujących się przetwórstwem mleka. Dojarki również składają się z wielu elementów, a niektóre z nich mają bezpośredni kontakt z mlekiem. Z tego powodu utrzymywanie ich bezwzględnej czystości wpływa na jakość mleka.

Najczęściej wymienianymi elementami są gumy strzykowe oraz przewody. Fachowcy zalecają nawet, aby przewody były wymieniane bezwzględnie od ich stanu co pół roku. Dlaczego wymiana tych części jest tak istotna?  Głównym powodem jest ich bezpośredni kontakt z mlekiem. Bakterie, które gromadzą się na częściach do dojarek, z czasem są nie do usunięcia. Może to wpływać na świeżość mleka. Niekiedy w skrajnych przypadkach niedoczyszczone i niewymieniane przewody mogą doprowadzić do zepsucia mleka niedługo po jego odessaniu. Każdy rolnik wie, że taka sytuacja może spowodować spore straty dla gospodarstwa zależne od ilości zepsutego mleka.

Koszty związane z wymianą części do dojarek

Koszty związane z regularnym serwisem i wymianą części są stosunkowo niewielkie w porównaniu do strat, jakie gospodarstwo może ponieść z powodu zepsutej partii mleka lub uszkodzenia samej dojarki. Zakup nowych uszczelek, przewodów i gum strzykowych to koszt od kilkudziesięciu do kilkuset złotych w zależności od jakości zakupionego produktu. Warto dodać, że kupując nieco droższe silikonowe gumy strzykowe, możemy sporo zaoszczędzić.

Przede wszystkim gumy silikonowe są niezwykle wytrzymałe i odporne nawet na duże różnice w temperaturze. Dodatkowo po kilku miesiącach ich użytkowania istnieje możliwość ich regeneracji oraz dezynfekcji podczas gotowania. Silikon można czyścić dostępnymi środkami do czyszczenia tłuszczu. Jeszcze jedną zaletą części do dojarek wykonanych z silikonu jest ich elastyczność. Jest to szczególnie pożądana cecha zimą, kiedy niskie temperatury mogą utrudniać dojenie.

Gdzie kupię silikonowe części do dojarek?

Najlepszym miejscem do znalezienia niezbędnych części do dojarek będzie Internet. Nie tylko będziemy mogli tam zamówić interesujące nas elementy, ale również zdobyć informacje na temat ich konserwacji, materiałów użytych do produkcji oraz porad dotyczących ich użytkowania. Ta wiedza będzie niezwykle przydatna nie tylko dla nowych użytkowników dojarek, ale również i doświadczonych rolników, którzy chcą jedynie odświeżyć swoją wiedzę.

Poszukiwania warto rozpocząć od polskich producentów elementów do dojarek. Ich jakość nie ustępuje tym wyprodukowanym za granicą, a dodatkowo są dostępne w konkurencyjnych cenach. Zamówienie produktów to zazwyczaj kwestia kilku minut, a w razie wątpliwości zawsze można skontaktować się z doradcą klienta, dzwoniąc pod podany na stronie numer lub pisząc wiadomość e-mail. W ten sposób unikniemy pomyłek, a zamówione części idealnie będą pasować do posiadanego modelu dojarki.

Wybór części do dojarek, mimo iż może wydawać się błahy, to może wpłynąć na funkcjonowanie całego gospodarstwa. Dlatego nie można bagatelizować konieczności ich regularnej konserwacji i wymiany.

O autorze

Komentarze