Farba do blachy.

Farba do blachy – kiedy malować dach?

Zastanawiasz się, kiedy jest właściwy moment, aby przemalować dach? A może nie wiesz jaka farba do blachy będzie odpowiednia do poszycia dachu? Te i inne odpowiedzi na pytania związane z renowacją dachu znajdziesz w tym artykule. Mamy nadzieję, że od tej pory malowanie dachu nie będzie miało przed Tobą żadnych tajemnic.

Rodzaje dachów a farba do blachy

Jeżeli jesteś posiadaczem domu jednorodzinnego, który pokryty jest blachą lub blachodachówką, to pewnie zastanawiasz się, kiedy przyjdzie właściwy moment na jego malowanie. Niestety nie ma jednej odpowiedzi. Wiele zależy od tego, z jakiej blachy zostało wykonane poszycie dachu. Na tej podstawie można się dowiedzieć, jaka farba do blachy będzie najodpowiedniejsza.

Aby dokonać właściwego wyboru, należy rozpocząć od klasyfikacji rodzaju blachy. Na rynku możemy dostać blachę stalową, ocynkowaną, aluocynkową, aluminiową, cynkowo – tytanowa i miedzianą. Jeżeli posiadasz dwie ostatnie z wymienionych, to nie musisz się martwić o ich malowanie przez długi czas od ich montażu. Blachy miedziane, jeżeli są dobrze położone, mogą wytrzymać na dachu nawet do 300 lat. Podobnie jest z blachą cynkowo – tytanową. Malowanie w tym przypadku można natomiast wykonać ze względów estetycznych.

Inaczej sytuacja wygląda, jeżeli Twój dach został pokryty blachą stalową lub ocynkowaną. W przypadku pierwszego poszycia malowanie jest konieczne niemal natychmiast od jej położenia. Stal bez dodatkowej powłoki nie jest odporna na działanie czynników powodujących korozję. Dlatego niemalowana blacha stalowa szybko stanie się pożywką dla rdzy. Nieco lepsza sytuacja jest z blachą ocynkowaną. W przypadku tego pokrycia malować ją można już po roku sezonowania. Przemalowanie będzie też konieczne za każdym razem, kiedy zobaczymy pierwsze oznaki korozji na dachu.

Jak właściwie malować dach?

Malowanie dachu nie jest trudną czynnością. Wymaga jednak doświadczenia i umiejętności poruszania się po wysokościach. Nie każdy będzie w stanie spędzić na dachu kilka godzin. Doświadczenie jest też potrzebne, aby właściwie zaplanować pracę na dachu. Warto wiedzieć, w którym miejscu najlepiej rozpocząć pracę, aby pod koniec malowania nie okazało się, że nie pomalowaliśmy części pokrycia.

Przed malowaniem należy także dokonać wyboru farby. I to też nie jest prostym zadaniem. Na rynku możemy bowiem kupić wiele rodzajów farb, np. emalie, gruntoemalie, farby podkładowe. Zatem jaka farba do blachy będzie odpowiednia do naszego dachu? Warto tutaj rozważyć dwa czynniki. Po pierwsze, z jakiego materiału zostało wykonane nasze poszycie oraz w jakim jest stanie. Na puszkach z farbą najczęściej znajdziemy informacje od producenta, do jakich nawierzchni jest ona dostosowana.

Drugi czynnik będzie wymagać od nas nieco więcej zaangażowania, ponieważ musimy sami ocenić, w jakim stanie nasza blach jest. Jeżeli jest nowa z pewnością wystarczy zakupić gruntoemalię, która pokryje poszycie dachu warstwą ochronną. Trochę więcej pracy będzie związane z blachą, na której są widoczne obszary dotknięte korozją lub stare dachy, które wymagają renowacji. W takich przypadkach konieczne jest dokładne oczyszczenie nawierzchni z rdzy oraz zastosowanie podkładu. Dopiero po takich zabiegach można rozpocząć malowanie farbą wierzchnią. We wszystkich przypadkach przed malowaniem należy powierzchnię dachu dokładnie oczyścić.

Malowanie dachu – dlaczego warto powierzyć profesjonalistom?

Do malowania dachu warto zatrudnić profesjonalną ekipę, która będzie wyposażona w odpowiedni sprzęt oraz doświadczenie. Takie rozwiązanie ma wiele zalet. Przede wszystkim nie musimy się martwić o zakup materiałów, choć jeżeli chcemy, możemy zaangażować się w wybór farby. Dodatkowo malowanie będzie przebiegać z zastosowaniem zasad bezpieczeństwa, dzięki czemu będziemy mieć pewność, że malowanie nie stworzy niebezpieczeństwa. I na dodatek zaoszczędzimy nasz czas i pieniądze na nieudanych próbach malowania lub w dalszej perspektywie na wymianie całego dachu. Dlatego zatrudnienie odpowiedniej ekipy może być lepszym pomysłem niż samodzielne próby malowania poszycia.

O autorze

Komentarze