Grzejnik przemysłowy.

Grzejnik przemysłowy – zasady działania, zalety, cena

Sezon grzewczy w Polsce trwa równo pół roku. Jest to długi okres, dlatego każdy z nas stara się inwestować w trwałe i ekonomiczne ogrzewanie. Czy to w domu, czy to w przestrzeni przemysłowej. Dla większości osób liczy się bowiem, aby w stosunkowo niskiej cenie możliwe było szybkie dogrzanie budynku, bez konieczności zużywania zbyt dużej ilości zasobów tj. opał, gaz czy energia elektryczna. Doświadczenie wskazuje także, iż dla wielu Polaków coraz ważniejszym kryterium przy wyborze sposobu ogrzewania budynku staje się ekologiczność danego rozwiązania. Czy te wszystkie wymagania spełnia grzejnik przemysłowy, o którym przeczytasz w niniejszym tekście? Sprawdzamy.

Jak działa grzejnik przemysłowy?

Generalnie sposób, w jaki działa grzejnik przemysłowy nie odróżnia się znacząco od funkcjonowania urządzeń domowych tego typu. W obu przypadkach do poprawnego funkcjonowania kaloryferów potrzebne jest centralne ogrzewanie w postaci kotła, który ogrzewa wodę lub parę. Kolejno substancje te przepływają rurami do grzejników i sprawiają, że tworzywo, z jakiego są wykonane (przeważnie jest to metal), zwiększa swoją temperaturę i emanuje ciepłem do otoczenia. W blokach mieszkalnych i biurowcach znajdujących się w przestrzeni miejskiej, kaloryfery są w stanie działać bez obecności instalacji centralnego ogrzewania w danym budynku, ponieważ zwykle podpięte są do sieci elektrociepłowniczej.

Grzejnik przemysłowy – wygląd i technologia

Z oczywistych względów, grzejnik przemysłowy nie jest zaprojektowany w sposób, który cieszy oko. Ma on bowiem ogrzewać duże pomieszczenia. Design zepchnięty jest w tym przypadku na ostatnie miejsce. Jak wygląda przeciętny grzejnik przemysłowy? Krótko mówiąc, przypomina on walec, jednak nie wykonuje się go z płaskiej blachy. Cechą charakterystyczną przemysłowych grzejników jest ich żebrowa budowa. W ten sposób producenci zwiększają powierzchnię, która się ogrzewa. Dzięki temu kaloryfer tego typu jest w stanie wydajniej ogrzać nawet duże przestrzenie. W dzisiejszych czasach zdarza się także, że firmy produkujące urządzenia grzewcze dysponują w swoim asortymencie kaloryferami przemysłowymi niestandardowych kształtów czy kolorów. Zdecydowanie najczęściej kupowane są jednak nadal tradycyjne, podłużne grzejniki.

Oprócz zasadniczej części, grzejnik przemysłowy posiada uchwyty, za pomocą których może być on przymontowany do ściany. Z centralnego wału wychodzi także rura, na której znajduje się zawór i miejsce przeznaczone do podpięcia rury kaloryfera do centralnej instalacji grzewczej w budynku. Jak zatem łatwo zauważyć, grzejnik przemysłowy nie jest skomplikowanym urządzeniem ani ze względu na aspekty technologiczne, ani design.

Dlaczego grzejnik przemysłowy się opłaca?

Dziś posiadacze dużych, przemysłowych hal czy budynków, z pewnością nie wyobrażają sobie funkcjonowania bez porządnych grzejników przemysłowych. Jeśli bowiem na dużej przestrzeni zastosowano by tradycyjne, płaskie grzejniki, docieplanie jej nie byłoby ani szybkie, ani ekonomicznie opłacalne. Zwykłe kaloryfery są bowiem wykonane z grubszego metalu, najczęściej pokrytego farbą. Dodatkowo woda lub para, która w nich pracuje, musi być rozprowadzana w kierunkach góra-dół. To opóźnia proces nagrzewania się grzejnika, a co za tym idzie, również przestrzeni wokół niego. Grzejnik przemysłowy dzięki swojej podłużnej budowie eliminuje ten problem.

W kwestii ceny, grzejnik przemysłowy również jest opcją atrakcyjną dla kupującego. Jego cena oscyluje w granicach 400 – 600 zł za sztukę. Jest to jednak urządzenie niezwykle trwałe, dlatego możemy być pewni, iż jest to inwestycja na lata. Posiadacze grzejników przemysłowych zdecydowanie najrzadziej zgłaszają reklamacje urządzeń grzewczych. Nieczęsto decydują się także na wymianę starych kaloryferów na nowe. Jeśli więc prowadzisz firmę i potrzebujesz sprawnego ogrzewania dużej przestrzeni przemysłowej, koniecznie przemyśl zakup grzejnika przemysłowego. Zaprojektowano go i dostosowano właśnie do potrzeb osób takich jak Ty.

 

O autorze

Komentarze