Laminaty kompozytowe to płyta z wieloma warstwami nałożonymi na warstwy wzmocnienia z włókien i utwardzonej żywicy. Regulacje i modyfikacje można wprowadzać w zakresie liczby warstw, rodzaju włókna (węgiel, szkło lub coś innego), ułożenia tkaniny (np. tkana, szyta mata, jednokierunkowa), rodzaju żywicy i inne rzeczy, aby wykonać element konstrukcyjny spełniający określone wymagania. Produkcja laminatów wymaga stosowania surowców (włókno, żywica i zwykle jakiś wypełniacz), które nie mogą same w sobie służyć jako materiały budowlane. Dopiero po złożeniu, które nazywa się laminowaniem, produkt zyskuje cechy, które sprawiają, że doskonale nadaje się na plac budowy. Laminaty, które są arkuszami utwardzonego materiału kompozytowego, często tnie się na małe kawałki do testów mechanicznych, aby upewnić się, że mają cechy charakteru, które zadeklarowano.
Jakich materiałów wymaga produkcja laminatów?
Istnieje wiele możliwości dekorowania przestrzeni materiałami laminowanymi. Wielu klientów wybiera wysokiej jakości laminaty, czyli laminaty wysokociśnieniowe, które świetnie prezentują się w nowoczesnych wnętrzach. Aby produkcja laminatów dała w rezultacie produkt oczekiwany przez klienta, należy pamiętać, że wybrane kombinacje kolorów będą miały duży wpływ na wygląd finalny. Piękny odcień czerwieni laminowanej podłogi, który zwykle widzisz w dużych przestrzeniach biurowych, może sprawić, że Twój dom będzie wydawał się mniejszy. Wybierz kolor na podstawie wielkości pomieszczenia, ilości naturalnego światła, sposobu gotowania.
Na czym polega produkcja laminatów wysokociśnieniowych?
Laminaty wysokociśnieniowe są przyklejane do podłoża za pomocą dostarczenia dużej ilości ciepła i silnego nacisku. W porównaniu z laminatami niskociśnieniowymi wytrzymują znacznie dłużej, ale z tego też powodu produkcja laminatów tego typu jest bardzo wymagająca. Wyższa wytrzymałość jest szczególnie ważna w kuchni, gdzie wszystkie powierzchnie muszą być odporne na ciepło i wilgoć. Grubość tych laminatów waha się od 0,70 mm do 1,22 mm. Nawet jeśli używasz laminatu wysokociśnieniowego, nie powinieneś pozwolić, aby woda i wilgoć pozostały na nim przez długi czas.
Wykończenie krawędzi laminatu
Twoje modułowe szafki kuchenne, łazienka i szuflady w pokojach i pomieszczeniach biurowych będą zwykle wykończone obrzeżami. Bez względu na rodzaj laminatu, który wybierzesz. Krawędzie to cienkie paski laminatu, których używa się do wykończenia krawędzi okiennic. Dają drzwiom czysty wygląd i sprawiają, że są bardziej stabilne. Zakrzywiona taśma uszczelnia krawędzie drzwi składanych, zapobiegając przedostawaniu się wilgoci do znajdujących się w nich części.
Laminaty antybakteryjne i ognioodporne
Sprawdź, czy rzeczy, które chcesz kupić, są wykonane z laminatów odpornych na ogień i mają właściwości przeciwdrobnoustrojowe, aby mieć pewność, że przetrwają i pozostaną czyste. Laminaty ognioodporne nie zapalają się łatwo. Mogą również lepiej znosić ciepło i palić. Zarazki i bakterie nie będą rosły na powierzchniach, które im na to nie pozwalają, na przykład na laminatach antybakteryjnych.
Produkcja laminatów różnego typu i przeznaczenia
Produkcja laminatów wysokociśnieniowych wymaga wykorzystania kilku metod. HPL składa się z sześciu warstw papieru kraft nasączonego żywicą, arkuszy dekoracyjnych oraz widocznej warstwy ochronnej. Warstwę następnie poddaje się dużemu naciskowi i podgrzewa do ponad 140°C. Aby wykonać laminat wysokociśnieniowy, łączy się je pod wysokim ciśnieniem i pod wpływem ciepła. Laminaty wysokociśnieniowe nie rysują się i nie spalają, są łatwe w czyszczeniu i bezpieczne w użyciu. Wybierając meble do laboratorium, biura, kuchni komercyjnej czy placówki służby zdrowia, należy wziąć pod uwagę HPL.
Produkcja laminatów niskociśnieniowych (LPL) bardzo różni się od produkcji laminatu wysokociśnieniowego (HPL) pod wieloma względami. LPL, zwany również laminatem do bezpośredniego nacisku lub płytą melaminową, jest wykonany z jednej lub dwóch warstw dekoracyjnego papieru pakowego. Są one prasowane przy znacznie niższych ciśnieniach i temperaturach na podłożu takim jak płyta wiórowa. Jest najtańszą opcją laminatu, ponieważ wymaga mniej czasu i mniejszej liczby komponentów. LPL jest przeznaczony do zastosowań takich jak powierzchnie pionowe i nie jest tak mocny ani sprężysty jak HPL.
Komentarze