Kamień naturalny w domu.

Jak można wykorzystać kamień naturalny do wystroju wnętrz?

Natura coraz śmielej wkracza do naszych wnętrz nie tylko pod postacią drewna czy wikliny, ale również kamienia. Sprawdza się jako efektowne wykończenie ścian i podłóg, materiał na kuchenne blaty czy okładzina zewnętrzna, a to, gdzie go zastosujemy, wynika z naturalnych właściwości kamienia. Podpowiadamy, jak we wnętrzach sprawdzą się trzy jego najpopularniejsze odmiany – granit, marmur i piaskowiec.

Granit – trwały i wszechstronny

Jeśli szukasz kamienia odpornego na niemal wszystkie typy czynników, od wody po zabrudzenia i uszkodzenia mechaniczne, postaw na granit. Zalicza się do kamieni niskoporowatych, co oznacza, że jest bardzo odporny na wilgoć, różnego typu zabrudzenia oraz uszkodzenia. Sprawdzi się świetnie jako okładzina na posadzki, schody czy materiał wykończeniowy łazienki, również w strefie mokrej. Warto rozważyć zakup granitowego blatu do kuchni, ponieważ nie wchłania tłuszczu i jest odporny na zarysowania, dzięki czemu sprawdzi się jako zamiennik deski do krojenia. Co więcej, jak wszystkie kamienie, skutecznie opiera się wysokim temperaturom, dzięki czemu na jego gładkiej powierzchni można umieścić gorący garnek zdjęty z palnika. Z racji swoich właściwości, granit znajduje szerokie zastosowanie również w wykańczaniu powierzchni zewnętrznych. Listę zalet tego kamienia zamyka jego bogata kolorystyka, od czerni i brązów po czerwienie i odmiany w barwie błękitu.

Marmur – piękny i delikatny

Ten kamień nieprzypadkowo kojarzy się z wnętrzami pałacowymi. Jego gładka przetykana żyłkami struktura prezentuje się bardzo efektownie, zwłaszcza stosowana na dużych powierzchniach. Marmur jest jednak kamieniem trudnym w utrzymaniu i wymagającym. Ze względu na stosunkowo wysoką porowatość źle znosi wysoką wilgotność, plamy i czyszczenie środkami chemicznymi, Dodatkowo jest podatny na zarysowania, dlatego nie powinien być poddawany intensywnej eksploatacji. Z tego powodu marmur, w przeciwieństwie do granitu, musi zostać zaimpregnowany przed użytkowaniem, co pozwala zachować jego dobry wygląd na dłużej. Sprawdza się jako materiał wykończeniowy ścian i kominków, a gatunki o zwiększonej odporności można stosować jako posadzki i blaty kuchenne. Dobrze utrzymany marmur z czasem nabiera patyny, która zdaniem wielu poprawia jego wygląd. Jeśli natomiast go zabrudzimy, marmur można poddać profesjonalnej renowacji.

Piaskowiec – efektowny i przytulny

W ostatnich latach ogromną popularnością cieszy się piaskowiec, który stanowi bardzo oryginalne wykończenie domowych wnętrz w korzystnej cenie. Występuje w różnych odcieniach brązu, beżu i kremu, dzięki czemu nadaje pomieszczeniom przytulności i szlachetności. Piaskowiec we wnętrzach świetnie współgra z naturalnymi materiałami, takimi jak skóra czy drewno. Na ścianach może pojawić się w formie matowej mozaiki, natomiast na ścianach czy posadzkach często widujemy jego polerowaną wersję. Piaskowiec to także chętnie stosowana okładzina kominków, ponieważ, podobnie jak większość kamieni, dobrze przewodzi ciepło i jest ognioodporny. Piaskowiec jest również od dawna stosowany jako materiał elewacyjny. Jest elegancki i dobrze się prezentuje jako okładzina w domach jednorodzinnych oraz obiektach publicznych i komercyjnych, np. hotelach. Trzeba jednak pamiętać, że ten naturalny kamień musi zostać odpowiednio zaimpregnowany, by ochronić go przed korozyjnym działaniem wody.

Piaskowce w szerokiej gamie odmian i kolorów można znaleźć na stronie http://piasmar.com/.

O autorze

Komentarze