Klimatyzacja przemysłowa.

Klimatyzacja przemysłowa – luksus czy konieczność?

Wiele nowoczesnych budynków wymaga stosowania ciągłego chłodzenia przemysłowego. Nie tylko ze względu na wygodę użytkowników, ale też ochronę procesów lub urządzeń, które w nich pracują. Istnieją trzy typowe metody chłodzenia tych budynków; wentylacji, chłodzenia wyparnego lub klimatyzacji opartej na chłodnictwie. Wybór systemu chłodzenia może mieć bardzo duży wpływ na całkowitą emisję dwutlenku węgla w budynku i zużywaną energię ze względu na różne uwarunkowania techniczne, związane z ich funkcjonowaniem. Systemy wentylacyjne mogą zapewnić komfortowe chłodzenie przez większą część roku. Jednak podczas długich okresów wysokich temperatur nie są w stanie utrzymać temperatury wewnętrznej poniżej 25°C. Systemy oparte na chłodnictwie są skuteczne, ale mogą być drogie w eksploatacji i wymagają częstej konserwacji. Klimatyzacja przemysłowa, która w klimacie umiarkowanym może stale utrzymywać temperaturę powietrza poniżej 22°C, stanowi optymalne rozwiązanie. I zużywa niewiele energii elektrycznej.

Jak działa klimatyzacja przemysłowa?

Systemy chłodnic wyparnych dostarczają 100% świeżego powietrza, przy znacznie niższych kosztach niż inne metody chłodzenia. Klimatyzacja przemysłowa oparta na takiej metodzie szybko staje się jedyną realną opcją chłodzenia dużych obszarów w filmach usługowych i produkcyjnych. Systemy wyparne zużywają do 90% mniej energii i działają przy obciążeniu mniejszym niż 10% w porównaniu z tradycyjnymi układami klimatyzacji. Drzwi i okna można pozostawić otwarte, bez żadnej utraty wydajności chłodzenia. Jeśli potrzebujesz schłodzić małe obszary na dużej przestrzeni, chłodzenie wyparne pozwala na stosowanie tak skutecznej możliwości, jak chłodzenie punktowe. Dzięki chłodzeniu punktowemu struga chłodnego powietrza o dużej prędkości może być skierowana do określonego obszaru, niezależnie od warunków otoczenia. Proces parowania usuwa ciepło i wytwarza duży ciągły strumień przyjemnie chłodnego, czystego, świeżego powietrza.

Klimatyzacja przemysłowa – współczesny wymóg

Śmiertelnym wrogiem większości sprzętu elektronicznego i osobistej produktywności jest ciepło. Klimatyzacja przemysłowa pozwala na mechaniczną wymianę ciepła na schłodzone powietrze. W minionych latach większość dużych budynków komercyjnych i zakładów produkcyjnych była wyposażona w przemysłowe urządzenia klimatyzacyjne. Po części w celu złagodzenia problemów związanych z przegrzewaniem się sprzętu elektronicznego. Mowa o komputerach, elektronicznych przyrządach testujących i precyzyjnym elektronicznym sprzęcie produkcyjnym. Maszyny używane do produkcji wymagających niezwykłej precyzji urządzeń, zwykle zawierających mikroskopijne podzespoły wymagają ciągłego chłodzenia, aby działać prawidłowo. W obiekcie handlowym potrzeba zapewnienia komfortu osobistego sprzedawców często pozwalała na lepszą konserwację sprzętu, bo ci, którzy pracowali w pobliżu sprzętu, który musiał być chłodny, byli przypadkowymi dobrodziejami urządzeń.

Chore budynki, które leczy klimatyzacja przemysłowa

Dzisiaj wiele robi się w celu likwidacji tak zwanego „syndromu chorego budynku”. Termin ten odnosi się do budynków biurowych, szkół, obiektów produkcyjnych, przetwórczych i badawczych, w których jakość powietrza jest taka, że ​​pracownicy, studenci, klienci, klienci i goście tych obiektów często chorowali z powodu pozostawania w takich budynkach przez dłuższy czas. Te różne choroby były wynikiem pochłaniania niezdrowych oparów i zanieczyszczeń emitowanych przez materiały użyte do budowy budynku, a także nieodpowiedniego sprzętu grzewczego, wentylacyjnego lub klimatyzacyjnego. Dlatego klimatyzacja przemysłowa ma obecnie kluczowe znaczenie dla indywidualnego komfortu i zdrowia osobistego. Nie wspominając o optymalnej wydajności pracowników i sprzętu.

Z tego powodu prawie wszystkie nowoczesne klimatyzatory przemysłowe są obecnie systemami klimatyzacyjnymi bezkanałowymi lub dzielonymi albo stanowią kombinację obu. Urządzenia chłodnicze, wentylatory, sprężarki, skraplacze, wieże chłodnicze, systemy uzdatniania powietrza, odzyskiwanie kondensatu i elementy odprowadzające znajdują się w odległym miejscu poza budynkiem lub obiektami, na dachu lub na terenie obiektu. Właściwy odpływ schłodzonego powietrza realizowany jest przez małe, kompaktowe jednostki zlokalizowane w różnych pomieszczeniach w całym wnętrzu budynku. Często tymi jednostkami pokojowymi steruje się oddzielnie za pomocą indywidualnych termostatów.

O autorze

Komentarze