Leczenie kanałowe Kraków.

Leczenie kanałowe Kraków – cele, korzyści, przebieg

Czy zdarzyło Ci się kiedyś, że z powodu bólu zęba nie byłeś w stanie wykonywać żadnej pracy? Odczuwałeś pulsujący ból w zębach? Pewnie odwiedziłeś swojego dentystę i byłeś przerażony, ponieważ dentysta stwierdził, że czeka Cię leczenie kanałowe? Spokojnie – nie trzeba się bać, ponieważ leczenie kanałowe jest obecnie jednym z najczęściej wykonywanych zabiegów leczenia uszkodzonego lub chorego zęba. Dzięki postępowi technologicznemu i precyzyjnym narzędziom zabieg jest praktycznie bezbolesny.

Każdego roku leczenie kanałowe Kraków ratuje tysiące zębów, co przynosi ulgę w cierpieniach i przywraca zdrowy uśmiech klientom. Ten ważny zabieg wykonywany jest przez doświadczonych dentystów w celu ratowania zębów i zapobiegania niepotrzebnym ekstrakcjom. Ostatnie badania wykazały, że pacjenci ponad 6 razy częściej opisują leczenie kanałowe jako doświadczenie bezbolesne w porównaniu do pacjentów, którym usunięto ząb. Warto zrozumieć, na czym polegają korzyści płynące z tego rodzaju zabiegu przed podjęciem decyzji o tym, czy jest to odpowiednie dla Ciebie.

Leczenie kanałowe Kraków – na czym polega zabieg?

Z krótkiego opisu można się dowiedzieć, że leczenie kanałowe Kraków to zabieg endodontyczny, który polega na usunięciu miękkiego środka zęba, zwanego również miazgą. W skład miazgi oprócz tkanki łącznej wchodzą nerwy i naczynia krwionośne, które wspomagają wzrost zęba. Dentysta ocenia zdrowie miazgi zęba zakażonego lub objętego stanem zapalnym. Jeśli ocena wykaże, że miazga zęba jest chora, proponuje leczenie kanałowe. W pełni rozwinięty ząb może przetrwać bez miazgi, ponieważ ząb jest nadal odżywiany przez otaczającą go tkankę miękką.

Leczenie kanałowe wykonuje się, gdy miazga zęba jest uszkodzona, w stanie zapalnym lub zakażona. Korona zęba może pozostać nienaruszona, nawet jeśli miazga jest martwa. Usunięcie uszkodzonej lub zainfekowanej miazgi to najlepszy sposób na zachowanie struktury zęba. Najczęstsze objawy uszkodzonej miazgi to utrzymująca się nadwrażliwość zębów na gorące lub zimne rzeczy, ostry ból podczas żucia lub gryzienia, pryszcze na dziąsłach, opuchnięte lub bolesne dziąsła, głęboka próchnica lub ciemne dziąsła.

Kiedy występuje potrzeba leczenia kanałowego pod mikroskopem?

Wskazania do mikroskopowego leczenia kanałowego obejmują nieprawidłową anatomię zęba, wąskie kanały korzeniowe lub zakrzywione korzenie. Złamane narzędzia endodontyczne, perforacje ścian korzeniowych lub komory miazgi i trudno odnalezione tradycyjną metodą kanały – te przypadki można łatwo rozwiązać pod mikroskopem. We wszystkich tych przypadkach mikroskop zwiększa szanse na właściwe leczenie, a zęby, które już były skazane na usunięcie, mogą teraz normalnie funkcjonować przez wiele lat.

Etapy procedury leczenia kanałowego w Krakowie

Leczenie kanałowe w Krakowie jest popularnym i stosunkowo prostym zabiegiem. Dentysta musi oczyścić zainfekowaną miazgę i wypełnić kanały w zębach. Po zabiegu może być potrzebna korona tymczasowa. Twoje leczenie kanałowe może być przeprowadzone wyłącznie przez profesjonalnego dentystę lub endodontę. Endodonta to wykwalifikowany stomatolog, który specjalizuje się w diagnostyce, profilaktyce i leczeniu chorób i urazów związanych z miazgą zębową lub nerwem zęba.

Przygotowanie okolicy do leczenia kanałowego

Twój dentysta najpierw wykona zdjęcie rentgenowskie zainfekowanego zęba. Sprawdzi szczegółowy stan zęba i zobaczy, czy nie ma żadnych oznak infekcji w okolicy. Następnie zastosuje znieczulenie miejscowe, aby znieczulić obszar w pobliżu korzenia zęba, w którym zostanie przeprowadzone leczenie. Aby podczas zabiegu obszar był suchy i wolny od śliny, dentysta zakłada na ząb koferdam (tj. arkusz gumy).

Dostęp i czyszczenie korzeni

Następnie dentysta przewierci się i uzyska dostęp do zęba. Z tego obszaru usuwane są bakterie, miazga i zepsuta tkanka nerwowa. Do oczyszczenia kanałów korzeniowych i komory miazgi stosuje się serię pilników do kanałów korzeniowych. Podczas skrobania i szorowania do czyszczenia i dezynfekcji kanałów stosuje się roztwór antybakteryjny i antyseptyczny.

Kształtowanie kanałów

Dentysta musi umieścić materiał wypełniający w kanałach korzeniowych. Najpierw kształtowane są kanały zębów. Następnie dentysta używa maleńkich narzędzi do kształtowania kanałów w celu przygotowania ich do przyjęcia materiału wypełniającego.

Wypełnianie kanałów

Aby wypełnić kanały zębów, dentysta używa materiału wypełniającego. Dodatkowo dodaje cement adhezyjny, aby uszczelnić kanały. Dzieje się tak, ponieważ odpowiednio uszczelnione kanały zapobiegają przedostawaniu się bakterii. Aby wypełnić wnętrze zęba, niektórzy dentyści wyznaczają drugą wizytę.

O autorze

Komentarze