Malowanie tynku strukturalnego.

Malowanie tynku strukturalnego – czym i jak go pomalować?

Z czasem każda elewacja lub ściany wewnątrz naszego domu wymagają odnowienia. Często więc decydujemy się na malowanie tynku strukturalnego, aby nasze ściany odzyskały estetyczny design. Dzięki temu tynk będzie odporniejszy na zabrudzenia i stanie się o wiele trwalszy. Zastanawiasz się, czy jest to zadanie trudne do wykonania? Wszystko zależy od tego, jaką strukturę posiada dany tynk oraz w jakim jest stanie. Tynk typu baranek o grubej ziarnistości należy do najtrudniejszych w pokryciu przez swoje nierówności. Im mniejsza grubość ziarna, tym łatwiej jest pomalować tynk strukturalny. Jak poradzić sobie z tym niełatwym zadaniem?

Co należy zrobić przed pomalowaniem tynku strukturalnego?

Pierwszym krokiem, który należy wykonać przed pomalowaniem ściany, jest usunięcie wszelkich zabrudzeń. Nierzadko na tynku pojawiają się glony, brud, pył i porosty, które konsekwentnie niszczą całą estetykę elewacji. Kiedy już pozbędziemy się niechcianego brudu, powinniśmy odczekać, aż ściany będą całkowicie suche. Nie ma sensu malować tynku strukturalnego, na którym zalega jakikolwiek brud, lub nie wysechł on dokładnie. Wówczas narażamy się na to, że po jakimś czasie, farba na elewacji zacznie się łuszczyć, ponieważ nie damy jej szansy na osiągnięcie swoich parametrów, gdyż nie będzie w stanie związać się z podłożem w odpowiedni sposób. Zanim więc podejmiesz decyzję, że nie trzeba oczyszczać elewacji, przemyśl to raz jeszcze, aby uniknąć dodatkowych kosztów.

Jakie narzędzia należy wykorzystać do pomalowania tynku strukturalnego?

Oprócz dokładnego oczyszczenia elewacji ważne są również narzędzia, które wykorzystamy do pomalowania tynku strukturalnego. Pamiętaj, że należy je dobrać ze względu na grubość uziarnienia. Jeśli tynk jest zdecydowanie gładki, wówczas do jego pomalowania przygotuj sobie wałek z krótkim włosiem. W przypadku kiedy struktura tynku jest bardziej ziarnista, wykorzystaj pędzel lub wałek z dłuższym włosiem, ponieważ wówczas będziesz miał pewność, że farba dotrze w każdy zakamarek elewacji. Co zrobić, kiedy tynk jest gruboziarnisty? Koniecznie skorzystaj z pomocy profesjonalistów, którzy wykorzystają do pomalowania tynku strukturalnego pistoletowy natrysk. Jeśli nigdy nie miałeś do czynienia z wykorzystaniem natrysku, lepiej nie przeprowadzaj tego działania samodzielnie. Zleć to osobom, które się na tym znają. Wówczas będziesz miał pewność, że elewacja będzie prezentowała się w najlepszy możliwy sposób.

Na co zwrócić uwagę podczas malowania tynku strukturalnego?

Osoby, które zabierają się za malowanie tynku strukturalnego, czasem z chęci zaoszczędzenia lub innych pobudek, zakładają, że lepiej rozcieńczyć farbę, która będzie nakładana na elewację. Należy jednak pamiętać, że zawsze trzeba stosować się do tego, co producent danej farby napisał w instrukcji. Jeśli rozcieńczysz farbę mocniej, niż powinieneś, to wiedz, że po wyschnięciu nie dość, że będzie ona bardziej narażona na zabrudzenia, to dodatkowo będzie mniej trwała. Farba na elewacji nabierze również porowatej struktury, ponieważ nadmiar wody zostanie odparowany. W takiej sytuacji z pewnością będą czekały na Ciebie poprawki, ponieważ elewacja nie będzie prezentowała się zbyt estetycznie.

Zwróć również uwagę na temperaturę, w której możesz aplikować farbę. Producenci tych produktów najczęściej wskazują, że najlepiej malować tynk, kiedy na dworze panuje temperatura od 5 do 25 stopni. Warto wybrać taki dzień, kiedy nie jest wietrznie i nie grożą nam opady deszczu. Jeśli będziemy malować elewację, kiedy na dworze jest gorąco, wówczas narażamy farbę na szybkie wyschnięcie, co skutkuje tym, że nie będzie ona w stanie odpowiednio związać się ze ścianą.

O czym jeszcze należy pamiętać podczas malowania elewacji?

Pamiętaj, że jedna ściana elewacji, powinna być pomalowana od razu. Nie jest wskazane, abyś przerywał swoją pracę np. w połowie ściany, ponieważ wówczas z pewnością pojawi się na niej nieestetyczna linia, pokazująca, gdzie ostatnio ukończyłeś malowanie. Więc zawsze, zanim rozpoczniesz pracę, zorganizuj sobie tyle czasu, aby wystarczyło na pomalowanie jednej ściany do końca. Malowane strefy powinny być wyznaczone np. na granicy gzymsu.

Jeśli chodzi o samo malowanie gzymsu, do tego możesz wykorzystać niewielki pędzel.

Pamiętaj, że im tynk posiada grubszą ziarnistość, tym bardziej w przyszłości będzie się brudził. Wówczas najlepiej jest zastosować farbę w kolorze stonowanym, matowym, ponieważ na nich zabrudzenia będą o wiele mniej widoczne. Najlepiej, jeśli do malowania tynku strukturalnego wykorzystasz farby odporne na zabrudzenia, np. farby silikonowe. Warto zapoznać się z ofertą firmy TERMO ORGANICA, Magnetic lub Ceresit. Wymienieni producenci farb, oferują swoim klientom produkty wysokiej jakości w bogatej palecie kolorystycznej.

Artykuł powstał we współpracy z renowa24.pl

O autorze

Komentarze