Materace lateksowe.
Dom

Czy materace lateksowe są lepsze niż sprężynowe?

Naturalny lateks świetnie sprawdza się w zastosowaniach wymagających silnego podtrzymania, jest trwały i przyjazny dla środowiska. Surowiec do jego produkcji jest zbierany i rafinowany z mlecznego soku drzewa kauczukowego (Hevea Brasiliensis). Proces ten sprzyja zdrowemu wzrostowi drzew kauczukowych, ponieważ można z nich w ten sposób korzystać nawet przez 30 lat. Po zebraniu sok jest przetwarzany na piankę typu Dunlop lub Talalay. Oba rodzaje są miękkie, wspierające i niezwykle trwałe. Zanim poznasz różnice między Dunlopem i Talalay, zapoznaj się z zaletami materaca lateksowego wykonanego z syntetycznego i naturalnego lateksu.

Materace lateksowe z materiału syntetycznego są wytwarzane głównie z tworzywa sztucznego imitującego gumę, zwanego kauczukiem butadienowo-styrenowym. Ten materiał jest również stosowany przy produkcji sztucznej murawy, opon i taśm do przenośników taśmowych. Materace lateksowe tego typu są bezpieczną i przystępną cenowo alternatywą dla naturalnego lateksu, ale nie są tak trwałe, jak materiał naturalny. Ponadto w syntetycznym lateksie przeważają odgazowywane substancje chemiczne, które mogą być drażniące dla osób z problemami z oddychaniem. Dlatego często stosuje się materace mieszane, w których warstwy zewnętrzne wykonane są z materiału naturalnego.

Jakie zalety mają materace lateksowe?

Materace lateksowe z naturalnego lateksu są lepsze niż wykonane z lateksu syntetycznego ze względu na ich stopień przyjazności dla środowiska, trwałość i oferowane korzyści zdrowotne. Zobacz, jak materace mogą Ci pomóc rozwiązywać różne problemy.

Materace lateksowe sprzyjają uśmierzaniu bólu

Delikatna amortyzacja i wyporność materaca z pianki lateksowej są szczególnie korzystne dla osób z bólem pleców i stawów. Pianka lateksowa miękko otula ciężkie partie ciała, takie jak biodra i ramiona. Ten lekki kontur zapewnia ulgę w ucisku w pobliżu stawów i dolnej części pleców, podczas gdy naturalna elastyczność lateksu utrzymuje naturalne wyrównanie kręgosłupa, delikatnie wspierając jaśniejsze obszary, takie jak szyja i plecy.

Materace z lateksu są hipoalergiczne i nie wymagają konserwacji

Jeśli materac nie jest regularnie przewietrzany i odkurzany, mikroorganizmy, takie jak bakterie i wirusy, mogą łatwo gromadzić się na wierzchu materaca. Skutkiem może być pojawianie się pleśni, grzybów i roztoczy. Powoduje to alergie w sypialni i niebezpieczne środowisko do spania. Jednak lateks jest naturalnie przeciwdrobnoustrojowy, co oznacza, że ​​odpycha szkodliwe mikroorganizmy, dzięki czemu jest doskonałym wyborem dla osób z całoroczną alergią lub każdego, kto ma mało czasu, aby regularnie dezynfekować swój materac.

Lateks jest ekologiczny

Warto wiedzieć, że naturalny lateks jest uzyskiwany z soku drzewa kauczukowego. Drzewa nie są w tym celu ścinane ani w żaden sposób uszkadzane podczas tego procesu. Te, które są w ten sposób uprawiane, mogą wytwarzać sok nawet przez 30 lat. Dlatego przetwarzanie materacy lateksowych sprzyja wzrostowi drzew i jest niezwykle zrównoważone ekologicznie. Naturalny lateks po zakończeniu użytkowania materaca ulega szybkiej biodegradacji i nie musi być składowany w szczególnych warunkach. Chociaż zbieranie lateksu jest procesem ekologicznie nieszkodliwym, materace lateksowe nie zawsze są produkowane w sposób odpowiedzialny. Niektórzy producenci stosują chemikalia szkodliwe dla naszego zdrowia i środowiska. Dlatego przyznawane są certyfikaty gwarantujące, że materac składa się z naturalnych materiałów i jest bezpieczny w użytkowaniu.

Materace lateksowe mogą również zawierać inne naturalne materiały, które mogą pomóc osobie z wrażliwością syntetyczną dobrze spać w nocy. Podobnie mogą być jednymi z najlepszych materacy bez włókna szklanego, jeśli producent użyje wełny, włókien roślinnych lub krzemionki jako bariery ogniowej.

Materac lateksowy dobrze oddycha

Naturalna pianka lateksowa ma strukturę otwartokomórkową umożliwiającą stały przepływ powietrza. Kolejne warstwy materaca lateksowego posiadają otwory, co zwiększa jego oddychalność. Co najważniejsze, substancje chemiczne znajdujące się w materiałach syntetycznych zatrzymują ciepło ciała, a materace z naturalnego lateksu zawierają niewiele lub nie zawierają żadnych dodatków. Jeśli chcesz jeszcze bardziej ulepszyć swój materac, wybierz oddychający pokrowiec z bawełny lub wełny.

O autorze

Komentarze