Praca zdalna - home-office.

Mobilne biuro? Jak pracować zdalnie?

Jedną z największych zmian, jaka czeka rynek pracy, jest przejście coraz większej ilości pracowników na system pracy zdalnej. Zmianę tą tylko przyspieszyła pandemia koronawirusa. Już dziś wiele firm umożliwia tzw. home office. Pracując na nim, wcale nie trzeba siedzieć w domu. Sprzęt biurowy można zabrać ze sobą do kawiarni, a nawet na drugi koniec świata. Jak zorganizować mobilne biuro, aby pracowało się wygodnie i komfortowo?

Czym jest mobilne biuro?

Pojęcie mobilnego biura można rozumieć na różne sposoby. Dla jednych będzie to jakiekolwiek miejsce, w którym da się pracować – dom, kawiarnia, coworking, dla innych miejsce spotkań z klientami, ale poza siedzibą firmy. Są też tacy, dla których mobilne biuro jest samochodem, którym stale podróżują. Jedno jest jednak pewne, moda na pracę zdalną jest coraz większa. Z tej opcji korzystają już nie tylko freelancerzy i cyfrowi nomadzi, ale i osoby, które przez całe swoje życie pracowały na etacie.

Jaki sprzęt komputerowy wybrać do mobilnego biura?

Jeszcze kilkanaście lat temu większość prac wymagała obecności w biurze. Wynikało to z tego, że właśnie w nim były przechowywane dokumenty związane z projektami, a także stały sprzęty ułatwiające wywiązywanie się z zadań. Rozwój techniki sprawił jednak, że papierowe dokumenty mają postać plików zapisanych na dysku czy w chmurze. Postęp sprawił również, że biura nie trzeba odwiedzać, aby skorzystać z urządzeń elektronicznych -je zawsze możemy mieć przy sobie.

Podstawowym sprzętem mobilnego biura jest komputer – laptop lub notebook. Wykonując pracę zdalną najlepiej postawić na urządzenie lekkie, małe, a jednocześnie oferujące długi czas pracy na baterii. Pracując mobilnie, komputer będzie się często przenosić, dlatego bardzo ważna jest jego wytrzymałość i solidność. Jeśli wykonywane zadania obejmują tworzenie wielu dokumentów, konieczny będzie laptop z dużą ilością pamięci lub zewnętrzny dysk o dużej pojemności RAM.

Żadne mobilne biuro nie może się też odbyć bez dostępu do Internetu. Jest on podstawowym źródłem informacji, a także sposobem na kontakt z klientami i kontrahentami z całego świata. Pracując z kawiarni lub przestrzeni corworkingowych zawsze można korzystać z udostępnianego bezpłatnie sygnału WiFi. Warto jednak pamiętać, że nie zawsze jest on dostępny, silny lub stabilny. Praca zdalna wymaga więc posiadania modemu z kartą SIM, która zapewni dobre łącze.

Mobilna drukarka – czy warto się na nią zdecydować?

Praca zdalna nie wymaga posiadania wielu sprzętów. Wielu osobom wystarczy tylko laptop z Internetem i telefon. Są jednak takie sytuacje, kiedy te sprzęty to za mało. Podpisanie umowy z klientem wymaga jej wydrukowania, przekazanie faktur – fizycznej obecności dokumentu w ręce. Wydaje się, że w takich sytuacjach nie pozostaje nic innego, jak szukanie najbliższego punktu ksero. Są jednak wygodniejsze rozwiązania. Takim jest mobilna drukarka https://tonatuszu.pl/drukarki/mobilne, nazywana też przenośną. Jej niewielkie wymiary pozwalają zabierać urządzenie ze sobą np. na spotkanie z klientem i wydrukować potrzebne dokumenty z telefonu lub laptopa.

Mobilna drukarka home-office.

Większość modeli mobilnych drukarek obsługuje format A4 i jest w stanie wydrukować ok. 15 czarnobiałych stron w minutę. Aby sprzęty bez problemu mogły się połączyć z telefonem lub notebookiem, wyposażone są w WiFi. Mobilna drukarka działa bez prądu (posiada wbudowany akumulator), dzięki czemu można ją uruchomić w dowolnym miejscu.  Jej zalety oraz funkcjonalność sprawiają, że jest wręcz niezbędnym sprzętem każdego mobilnego biura.

Wady i zalety pracy zdalnej

Coraz większe zainteresowanie mobilnymi biurami wynika przede wszystkim z wygody. Pozwalają one pracować w wybranym przez siebie miejscu i na własnych zasadach. Mobilne biuro to również możliwość powiększenia swojej grupy klientów – np. prowadząc biuro księgowe, można oferować usługi firmom z ościennych miast i miasteczek.  Z mobilnego biura korzystać może jednak każda branża – nauczycielka udzielająca korepetycji, rehabilitant wykonujący masaże seniorom, przedstawiciel handlowy, programista, grafik czy specjalista od social mediów. Posiadając mobilne biuro, mogą oni szybko przedstawić swoją ofertę, podpisać umowę, wystawić na bieżąco fakturę, zaprezentować postęp prac.

Mobilne biuro wydaje się idealnym rozwiązaniem, pozwalającym pracować na własnych warunkach i zasadach.  Warto jednak zapamiętać, że nie sprawdzi się, jeśli prowadzi się firmę zatrudniającą wielu pracowników, którzy dodatkowo muszą pracować w zespole. Mobilne biuro wymaga także umiejętności samoorganizacji, planowania i maksymalnego nastawienia na realizację zadań.

O autorze

Komentarze