Wiele jest przyczyn, które będą wpływały na niezbyt dobrą kondycję zdrowotną. Są jednak takie dolegliwości, które mogą być dla nas szczególnie groźne. Chodzi oczywiście o wszelkiego typu choroby serca. Ważne też oczywiście jest wykonywanie regularnych badań takich jak koronarografia. Nie wystarczy dla zadbać o dietę i regularnie uprawiać sport. Trzeba też mieć swojego zaufanego kardiologa i oczywiście konsultować wszystkie problemy kardiologiczne lub kłopoty z lekarzem internistą. Może się bowiem okazać, że nagle niezbędne będzie dostarczenie ważnych wyników do specjalisty. Poza tym może być zaplanowany nawet jakiś zabieg, który też niekoniecznie musi być groźny i skomplikowany. Oczywiście nauka, która będzie związana z leczeniem chorób serca, będzie się rozwijać niezwykle intensywnie. Wciąż przybywa najnowszych rozwiązań, a badania naukowe stale idą w tym kierunku, aby zapewnić jeszcze większy komfort zdrowotny pacjentom nawet tym przewlekle chorym.
Po co wykonuje się zabiegi na serce?
Przede wszystkim, jeżeli chodzi o leczenie chorób serca, to bardzo ważna będzie profilaktyka i diagnostyka. Dlatego niejednokrotnie lekarze interniści kierują pacjentów do kardiologów, aby wyeliminować bardziej lub mniej groźne choroby. Może się okazać konieczny do przeprowadzenia radiologiczny zabieg diagnostyczny. Oczywiście każdy, kto zetknął się z taką tematyką, doskonale wie, że będzie to po prostu koronarografia. Odkąd wdrożono do stosowania powszechnego na całym świecie tego typu zabiegi, okazało się, że mogły one w znacznym zakresie opanować nawet bardzo poważne dolegliwości. Wcześniej jednak jest niezbędny do przeprowadzenia bardzo szczegółowy wywiad z pacjentem. Chodzi o to, aby stwierdzić czy są jakieś konkretne wskazania albo też przeciwwskazania do wykonania takiego zabiegu. Pacjent musi się oczywiście także dowiedzieć, jaki będzie przebieg wszystkich czynności, dzięki temu lepiej można się przygotować do takiego zabiegu psychicznie no i oczywiście fizycznie.
Koronarografia – po co się ja wykonuje?
Jak zresztą zawsze poinformuje nas każdy kardiolog lub nawet lekarz innej specjalizacji, czy może lekarz rodzinny, zabiegi takie mają na celu przede wszystkim ocenę drożności naczyń wieńcowych. Dlaczego one będą tak bardzo ważne? Ponieważ to właśnie od nich zależy, czy serce będzie w odpowiedni sposób zaopatrywane w krew. W efekcie więc o to, aby wiedzieć, czy układ krwionośny funkcjonuje tak, jak trzeba w kontekście prawidłowej pracy serca. Poprzez tego typu zabiegi diagnostyczne można stwierdzić, czy występują jakieś ewentualne zwężenia, które wywołała choroba miażdżycowa. A warto dodać, że niejednokrotnie dopiero po jakimś czasie pacjenci dowiadują się, że byli chorzy na taką chorobę, ponieważ wcześniej nie wykonywali takich badań.
W sytuacji więc gdy tętnice wieńcowe będą zwężone, może w konsekwencji dojść do niedokrwienia mięśnia sercowego. A stąd jak wiadomo już prosta droga do tego, aby wystąpił zawał. Czasami też możemy się spotkać w terminologii z określeniem cewnikowania tętnic wieńcowych. Poza tym koronarografia powszechnie jest też określona jako angiografia wieńcowa, czyli po prostu prześwietlenie. Dodatkowo taki zabieg diagnostyczny wykonuje się nie tylko po to, aby można było rozpoznać chorobę. Diagnostykę wykonuje się również przed zabiegami operacyjnymi takimi, chociażby jak założenie by-passów.
Kiedy lekarz może zalecić wykonanie koronarografii?
Najczęściej jednak gdy lekarz zaleca wykonanie takiego zabiegu, dotyczy to osób, które cierpią już na rozmaitego typu choroby tętnic wieńcowych. Oczywiście wykonuje się takie badanie także wtedy, gdy pojawia się podejrzenie takich chorób. Dodatkowo z uwagi na to, że jest to badanie inwazyjne, to zlecić je może tylko kardiolog. Możliwe jest do przeprowadzenia, jeżeli występuje pewność, że nie pojawi się żadne ryzyko dla pacjenta. Przeciwwskazaniem najczęściej będzie stabilna dławica serca, choroba wieńcowa i niewydolność serca.
Komentarze