Wał Pomorski Szczecinek

OLYMPUS DIGITAL CAMERA

Okolice Słupska: bunkry i Wał Pomorski

Bunkry i fortyfikacje od lat rozpalają wyobraźnię ludzi. Jedną z najbardziej spektakularnych pozostałości po niemieckich umocnieniach jest Międzyrzecki Rejon Umocniony. Gdy spojrzymy jednak na mapę okazuje się, że nieco dalsze okolica Słupska również są atrakcyjne pod względem fortyfikacyjnym. Co ciekawe – Wał Pomorski przebiegał na linii Słupsk, Szczecinek, Krągi, Dudylany, Nadarzyce, aż do Wałcza.

Co to jest Wał Pomorski?

Zacznijmy jednak od krótkiego wyjaśnienia. Jakie funkcje miał pełnić Wał Pomorski? Dzisiaj są to pozostałości po fortyfikacjach, które miały bronić wschodniej granicy III Rzeszy. Wystarczy rzut oka na mapę, by zobaczyć, że pod względem funkcjonalnym umocnienia te stanowiły militarną całość z Międzyrzeckim Rejonem Umocnionym. Dzisiaj bunkry te nie pełnią już swojej pierwotnej funkcji, stały się za to istotną atrakcją turystyczną, a także ciekawym dodatkiem do leśnych spacerów.

Związek Wału Pomorskiego ze Słupskiem

Wał Pomorski w dzisiejszym słupskim krajobrazie jest już w zasadzie niewidoczny. W naszych najbliższych okolicach jedyne pozostałości znajdują się w Ustce. Są to fortyfikacje, które dzisiaj znamy jako „Bunkry Bluchera” lub „Twierdza Ustka”. W przedwojennych Niemczech fortyfikacje te były częścią najbardziej rozbudowanej linii, która ciągnęła się aż do Wałcza. Warto wspomnieć, że druga linia przebiegała od Darłowa przez Polanów, Szczecinek, Wałcz aż do Gorzowa Wielkopolskiego. Z punktu widzenia strategicznego ta druga nitka miała być lepiej uzbrojonym obszarem, posiadającym większe funkcje obronne.

Czytaj również: Schrony i bunkry w Słupsku – co z nimi zrobić? >>>

Co dzisiaj warto zobaczyć?

Chociaż Wał Pomorski nie dotrwał do dzisiejszych czasów w stanie nienaruszonym, to wciąż istnieje całkiem sporo bunkrów i schronów, które warto zobaczyć. Przede wszystkim zachowały się bunkry w okolicach Szczecinka – może nie są to wielkie i zapierające dech w piersiach obiekty, za to stanowią doskonałą lekcję historii o militariach. Zwłaszcza, że przy budynkach znajdują się tablice informacyjne – jak chociażby przy tzw. „Bunkrze Trzesieckim„.

Jednym z ciekawszych obiektów jest tzw. „Góra Wisielcza” nieopodal Wałcza. Z kolei w Zdbicach, w obiektach tzw. „Przesmykiem Morzyca„, powstała  Izba Pamięci Narodowej. Zgromadzono tam przedmioty znalezione w trakcie wykopalisk. Wszystkie pochodzą z lutego 1945 roku, kiedy doszło do przełamania Wału Pomorskiego w tym miejscu. Do tej pory część umocnień można spotkać spacerując w okolicach Darłówka, w tym m.in. obiekty, w których miały znajdować się ogromne działa o nazwie „Dora” oraz  „Gustaw”. Z częścią umocnień nieco bliżej Słupska można zapoznać się np. w okolicach Białego Boru.

Wał Pomorski zapomniany

Obecnie Wał Pomorski stanowi atrakcję turystyczną. W przeszłości jednak była to linia umocnień miała uchronić wschodnią granicę III Rzeszy przed najazdem wojsk nieprzyjaciela. Do przełamania obrony doszło d 1945 roku i chociaż wiele obiektów zostało wówczas zniszczonych, to część można podziwiać do tej pory. Co ciekawe – większość z tych fortyfikacji można zobaczyć w trakcie weekendowego wypadu ze Słupska.

O autorze

Komentarze