Okolice Słupska skrywają wiele ciekawych miejsc. Część z nich to przyrodnicze atrakcje, z kolei inne są pozostałościami militarnymi. Wiele takich atrakcji jest większości doskonale znana, niemniej warto odświeżyć pamięć. Liczymy jednak na to, że ten artykuł zainspiruje Was do wycieczek wokół naszego miasta!
Muzeum Śledzia
Śledź jest jedną z najbardziej pospolitych ryb w Bałtyku. Nic więc dziwnego, że okolice Słupska skrywają Muzeum Śledzia. Zlokalizowane jest w Starkowie i znajduje się w zabytkowym XIX-wiecznym szachulcowym budynku, który wybudowano dokładnie w 1832 roku. Odwiedzający skosztują tam śledzia w najróżniejszych odsłonach. Co ciekawe, wędzenie ryb, wypiekanie chleba czy wyrabianie owocowych konfitur odbywa się w oparciu o tradycyjne receptury.
Bunkry Bluchera
Niegdyś zapomniane poniemieckie bunkry przy zachodniej plaży w Ustce dziś cieszą się drugim życiem. Chociaż nie są wykorzystywane przez siły zbrojne, to stanowią cel wielu wycieczek. Bunkry Bluchera zostały turystycznie zagospodarowane i można je zwiedzać od lipca do sierpnia. Dostępne są również inne atrakcje, takie jak np. strzelnica ASG oraz paintballowa, kiermasz militarny czy wakacyjne tory łucznicze.
Czytaj również: Ciekawostki o Słupsku, które warto znać >>>
Słowiński Park Narodowy
Okolice Słupska są stosunkowo rzadko zaludnione, stąd ogromny potencjał przyrodniczy. Zdecydowanie najciekawszym miejscem dla miłośników natury jest Słowiński Park Narodowy. Co ciekawe, obiekt ten został wpisany w 1977 roku na Listę Rezerwatów Biosfery UNESCO. W parku znajdują się również Wydmy Czołpińskie, na które można dotrzeć z parkingu w Czołpinie. Ciekawostką jest fakt, że kręcono tam sceny do filmu „Faraon”. Dostępne są liczne szlaki piesze, a także sporo punktów widokowych. Wędrówkę można rozpocząć z kilku miejsc, w tym m.in. z Rowów oraz ze wspomnianego już parkingu.
Kraina w Kratę
Chociaż znajdująca się w okolicach Słupska Kraina w Kratę kojarzona jest przede wszystkim ze Swołowem, to w rzeczywistości obejmuje ona kilka miejscowości. Nazwa pochodzi od charakterystycznej pomorskiej zabudowy szachulcowej, która z wyglądu przypomina mur pruski. Z tą różnicą, że zamiast cegieł przestrzenie pomiędzy belkami wypełniono gliną. Z całą historią tego regionu, a także ludowymi zwyczajami, możemy zapoznać się w Muzeum Kultury Ludowej Pomorza w Swołowie. Chcąc podziwiać szachulcowy krajobraz, warto udać się w podróż przez takie miejscowości, jak: Krzemienica, Postomino oraz Możdżanowo. Tam zachowało się najwięcej charakterystycznych dla regionu budynków.
Wędrowna Barć
Najbliższe okolice Słupska skrywają w sobie również ciekawą atrakcję dla miłośników miodów. W celu pozyskania różnych jego odmian, pszczelarze podróżują w promieniu 50 km od Krzemienicy w poszukiwaniu najlepszych pożytków. Z tego powodu ich wyroby są naprawdę wysokiej jakości. Na co dzień Wędrowna Barć ma swoją siedzibę w Krzemienicy w szachulcowej zagrodzie chłopskiej, która pochodzi z I połowy XIX wieku. Poza miodami, nabędziemy tam takie produkty, jak m.in. kit pszczeli, pyłek kwiatowy czy tynkturę propolisową.
Pałac w Karżniczce
Na koniec trochę smutnej historii. Dotyczy Pałacu w Karżniczce, który był unikalny na skalę naszego regionu. Otoczony fosą budynek wybudowano w XVIII wieku jako zamek wodny. Nie miał szczęścia do właścicieli. W efekcie wieloletnich zaniedbań, a przede wszystkim pożaru z 2009 roku, piękny niegdyś pałac niszczeje z każdym rokiem.
Jakie jeszcze okolice Słupska?
To nie wszystkie ciekawe miejsca, jakie skrywają okolice Słupska. W wolnej chwili warto udać się na wieżę widokową na Górze Rowokół, a także wyruszyć nieco dalej – do Świętej Góry w Polanowie. Osoby pasjonujące się zabytkami funeralnymi powinny koniecznie odwiedzić cmentarz w Machowinie oraz w Lubuniu. Z kolei miłośnicy pieszych wędrówek powinni skorzystać z jednego ze szlaków pieszych, zaś do najciekawszych należy ten biegnący przez Park Krajobrazowy „Dolina Słupi”. Swoją drogą – spływ kajakowy rzeką Słupią również jest ciekawym sposobem na spędzenie wolnego czasu. Zwłaszcza, że w swoim górnym biegu jest ona charakteryzowana jako „rzeka górska”.
Jakie jeszcze są ciekawe miejsca Waszym zdaniem? Podzielcie się w komentarzach!
Komentarze