organizacje pozarządowe w słupsku

Organizacje pozarządowe w Słupsku

Tzw. „trzeci sektor” jest bardzo ważny dla rozwoju życia społecznego oraz kulturalnego. Organizacje pozarządowe w Słupsku to wiele interesujących podmiotów, które przyczyniają się do inicjowania wielu ciekawych przedsięwzięć. Gdyby nie te organizacje, nie odbywałyby się takie wydarzenia, jak chociażby Inscenizacja Powstania Warszawskiego czy Festiwal SALWA. 

Fundacja Indygo

Chociaż Fundacja Indygo powstała relatywnie niedawno, to już zdążyła na stałe zapisać się na kartach historii naszego miasta. Organizacja została zarejestrowana w 2015 roku i od tamtego czasu zainicjowała lub współtworzyła ponad 70 różnych wydarzeń, takie jak m.in. Inscenizacja Powstania Warszawskiego. Zajmują się również prowadzeniem warsztatów, w trakcie których uczestnicy mogą np. nauczyć się filcowania czy wziąć udział w kreatywnych zajęciach dla najmłodszych.

Stowarzyszenie Inspiracje

Stowarzyszenie Inspiracje funkcjonuje znacznie dłużej, niż Fundacja Indygo. Organizacja została zarejestrowana w 2010 roku, zaś od 2013 roku figuruje jako Organizacja Pożytku Publicznego. Celem podmiotu jest pobudzanie aktywności zawodowej i obywatelskiej, a także kreatywności i samodzielności wśród mieszkańców i mieszkanek. Stowarzyszenie prowadzi również serwis Słupsk. Mam prawo wiedzieć, którego zadaniem jest sprawdzanie, kim są i jak głosują słupscy radni.

Słupskie Biuro Porad Obywatelskich

Organizacje pozarządowe w Słupsku to nie tylko fundacje i stowarzyszenia, zajmujące się rozwojem życia kulturalnego oraz postawy obywatelskiej. To również Słupskie Biuro Porad Obywatelskich, które pomaga wszystkim Słupszczanom znajdującym się w trudnej sytuacji życiowej. Dzięki temu miejscu każdy ma prawo do m.in. bezpłatnego doradztwa prawnego. Organizacja udziela również wsparcia w postaci informowania o możliwościach prawnych oraz instytucjonalnych w sytuacji, która z pozoru wydaje się być bez wyjścia.

Czytaj również: ZniŻAK – karta rabatowa dla słupskich studentów >>>

Centrum Inicjatyw Obywatelskich

Prowadząc organizacje pozarządowe w Słupsku warto mieć wsparcie w podmiocie, który udziela pomocy wszystkim podmiotom funkcjonującym w „trzecim sektorze”. Taką m.in. rolę w naszym mieście pełni Centrum Inicjatyw Obywatelskich. To dzięki nim można składać wnioski o udzielenie wsparcia finansowego z Akumulatora Społecznego, a także np. w ramach Ekonomia solidarna bez granic. Działalność na rzecz NGO nie jest jednak jedynym celem statutowym. Jak czytamy na ich stronie internetowej:

Naszym celem jest wzmacnianie i rozwój aktywnego, świadomego i otwartego społeczeństwa demokratycznego. Działamy z ludźmi i dla ludzi, pobudzając ich aktywność, kreatywność i chęć pracy na rzecz swojej wspólnoty lokalnej.

To nie wszystkie organizacje pozarządowe w Słupsku

Powyżej wymienione organizacje pozarządowe w Słupsku nie wyczerpują tematu. W naszym mieście zarejestrowanych jest ponad 300 podmiotów w „trzecim sektorze”, niemożliwością więc by było opisanie wszystkich. Wybraliśmy te, które naszym zdaniem są najciekawsze. Wykaz wszystkich organizacji znajdziecie na stronie Urzędu Miejskiego, a dokładnie pod tym linkiem >>>

 

Prowadzisz organizację pozarządową? Chcesz, żebyśmy o niej napisali? Napisz do nas!

redakcja@nowyslupsk.pl

O autorze

Komentarze