Automatyka - smart home.

Smart home – dom inteligentny to już rzeczywistość

Myślisz, że zapalające się na klaśniecie światło czy sterowanie ogrzewaniem domu za pomocą smartfona to domena filmów science fiction? Jesteś w błędzie. Nowoczesne technologie dosłownie zawładnęły naszym życiem. Teraz nawet lodówka jest inteligentna i uczy się Twoich nawyków, by dopasować temperaturę do częstotliwości otwierania drzwi. To wszystko już funkcjonuje w naszych domach i często jest sterowalne z poziomu smartfona.

Co jeszcze może robić Twój dom?

Systemy sterowania i automatyki domowej to gorący temat dla wszystkich miłośników komfortowego i bezproblemowego życia. Nasz dom staje się tak interaktywny i zautomatyzowany, jak dom rodziny Jetsonów z popularnej kreskówki. Inteligentne systemy działają tak, by Twoje rachunki za prąd były jak najniższe, co dodatkowo przyczynia się do ochrony środowiska. Ciepło wytwarzane przez piece i kominki jest efektywnie wykorzystywane. Sterowniki kontrolujące urządzenia regulują ich pracę tak, że Ty możesz zająć się tym, na co masz ochotę, nie musisz się niczym martwić. Komputer obsłuży także kolektory słoneczne, byś zawsze miał dostęp do ciepłej wody.

Zautomatyzowany kominek? Nic prostszego!

Nowoczesne piece są na szczęście coraz bardziej zoptymalizowane pod kątem wysokiej efektywności spalania. Jeśli dodamy do tego elektroniczne optymalizatory spalania wyposażone w sterowniki do kominów tradycyjnych i palenisk z systemem akumulacji ciepła (w skrócie EOS), możemy oszczędzić naprawdę dużo, a do tego cieszyć się komfortem termicznym. Do tego dochodzą spore oszczędności – 30 procent oszczędności w zużyciu opału to całkiem dobry efekt. Jeśli kominek ma dodatkowo nasadę wodną, sterowniki przekazują także ciepło uzyskane właśnie z nasady wodnej lub płaszcza wodnego do samej instalacji grzewczej. Nic się więc nie marnuje!

Sterowniki pozwalają także na to, by wyłączać automatycznie na przykład piec gazowy, gdy zacznie pracować kominek oraz obsłużyć pompy i elektrozawory, chroniąc je przed osadzaniem kamienia. Dodatkowe zabezpieczenie przed przegrzaniem lub przemarznięciem pozwoli Ci spać spokojnie. Specjalny sterownik do turbin kominowych dystrybucji gorącego powietrza (DGB) pozwala także na maksymalnie efektywne wykorzystanie ciepłego powietrza w domu.

Automatyzacja ogrzewania oszczędność i bezpieczeństwo

Kotły zasypowe na paliwo stałe również mają swoje dedykowane sterowniki. Wydzielają one odpowiednią ilość paliwa, zarządzają dmuchawą i zarządzają pracą pomp CO. Regulują także czas przerw między każdym kolejnym zasypem oraz automatycznie dopasowują czas przedmuchów. Sterowniki do kotłów CO nie tylko automatyzują pracę pieca. Dają też możliwość zaprogramowania przeróżnych funkcji wspomagających pracę pieca oraz podłączenie innych urządzeń, które ten proces dodatkowo wesprą.

Wszystko po to, by spalać jeszcze bardziej efektywnie, zużywać mniej opału, byś mógł cieszyć się komfortową temperaturą w swoim domu. Dodatkowe termostaty pokojowe, zawory mieszające, czy pompa CWU ułatwią jeszcze bardziej efektywne i inteligentne zarządzanie energią cieplną w Twoim domu. Całą instalację można także uzupełnić sterownikami pomp, elektrozaworów i zaworów mieszających, które dodatkowo usprawnią pracę całego układu.

Awaria prądu nie musi być straszna

W dzisiejszych czasach awarie prądu mogą się zdarzać coraz częściej, dlatego warto zapewnić sobie komfort w postaci zasilania awaryjnego i akumulatorów. W razie problemów z napięciem w sieci ustabilizują one prąd przeznaczony do zasilania urządzeń grzewczych tak, by mogły pracować poprawnie i bezpiecznie – zarówno dla użytkowników, jak i dla samych urządzeń.

Ciepła woda z solarów – ekologicznie i ekonomicznie

Dzięki kolektorom słonecznym nie musisz już podgrzewać całej wody, załatwi to za Ciebie słońce. Sterowniki do systemów solarnych (na przykład takie jakie znajdziesz na https://tatarek.com.pl/automatyka) pozwolą z kolei na automatyzację procesu pracy pompy cyrkulacyjnej, czy – w razie potrzeby – podłączyć inne źródło ciepła i podgrzać zbiornik buforowy tak, by ciepłej wody nie zabrakło.

O autorze

Komentarze