Wykorzystanie dronów.

SNH drones — wykorzystanie dronów we współczesnym świecie

Fotografia i media

Jedną z dziedzin, do której chętnie wykorzystywane są drony to fotografia i media. Coraz większą popularnością cieszy się profesjonalna fotografia wykonywana z różnych wysokości. Nie ma w tym nic dziwnego. Zastosowanie dronów w fotografii umożliwia wykonywanie wysokiej jakości zdjęć w różnych miejscach i w różnych sytuacjach. Krajobrazy dzikiej przyrody, fotografie miast, czy sesje ślubne dzięki wykorzystaniu BSP mogą być ukazywane w inny, nowy i ciekawy sposób.

Drony są również doskonałym narzędziem do przeprowadzania transmisji z różnorodnych wydarzeń masowych, takich jak:

  • koncerty,
  • festiwale,
  • relacje sportowe z meczów,
  • relacje z wyścigów samochodowych lub kolarskich.

Drony naszej firmy https://snhdrones.pl/ umożliwiają prowadzenie transmisji na żywo w jakości HD. Obraz zaś może być przekazywany do dowolnej liczby urządzeń posiadających dostęp do Internetu.

Poszukiwania i ratownictwo

Bezzałogowe Statki Powietrzne stają się jednym z najważniejszych elementów wyposażenia służb ratowniczych, które działają w trudno dostępnych terenach, np. w górach, nad wodą, w lasach, czy na lodowcach. Wykorzystanie dronów umożliwia patrolowanie dużych obszarów przestrzeni w poszukiwaniu zaginionych w różnych sytuacjach osób, znacznie skracając czas, niż gdyby poszukiwania były prowadzone z powierzchni ziemi.

To również doskonałe rozwiązanie na penetrowanie obszarów po różnych kataklizmach, pożarach, czy trzęsieniach ziemi. Małe i zwrotne urządzenia bez problemu dolecą w trudno dostępne obszary, które mogą być niebezpieczne dla człowieka.

Drony wykorzystywane w ratownictwie wyposażone są kamery światła widzialnego oraz termowizyjne. Umożliwia to wyszukanie człowieka ukrytego pod warstwą gruzu, unoszącego się na wodzie, a nawet pod cienką warstwą śniegu.

Wykonywanie specjalistycznych map terenu

BSP coraz częściej wykorzystywane są w geodezji przy opracowywaniu specjalistycznych map terenu z powietrza. Ortofotomapy to wysokiej klasy zdjęcia lotnicze, które następnie przy wykorzystaniu metod różniczkowych są przetwarzane i dopasowywane do jednolitej skali oraz wpasowane w punkty osnowy geodezyjnej. Mogą one stanowić podstawę do opracowywania map 3D terenu oraz numerycznych danych terenu, wykorzystywanych do takich celów jak:

  • Analiza powierzchni krzywych dachów budynków, np. przed montażem instalacji fotowoltaicznej;
  • Pomiar oraz analiza objętości hałd i wyrobisk;
  • Inspekcja stanu budynków;
  • Wizualizacja obiektów oraz ich otoczenia danej inwestycji;
  • Analizy terenu pod inwestycję;
  • Analizy linii brzegowej zbiorników wodnych, rzek oraz wałów.

Zastosowanie dronów.

Inspekcje infrastruktury energetycznej

Drony mogę być wykorzystywane w różnych sytuacjach, szczególnie wszędzie tam, gdzie wymagana jest praca na dużej wysokości lub obejmująca duży teren. Właśnie dlatego BSP doskonale się sprawdzają do przeprowadzania inspekcji infrastruktury energetycznej. Zostaje one udokumentowana w formie zdjęć oraz nagrań z różnych kamer klasycznych, oraz termowizyjnych. Wyspecjalizowane jednostki dronów mogę przeprowadzić inspekcje instalacji:

  • farm fotowoltaicznych;
  • farm wiatrowych;
  • infrastruktury energetycznej;
  • instalacji grzewczej, klimatyzacyjnej oraz wentylacyjnej;
  • magistrali ciepłowniczej;
  • elewacji oraz dachów budynków.

Wykorzystanie dronów w rolnictwie i leśnictwie

Bezzałogowe statki powietrzne to również przydatne urządzenia dla rolników oraz leśników odpowiedzialnych za duże obszary rolne i leśne. Drony mogą być wykorzystywane do wykonywania lotów patrolowych i analizy stanu plonów czy też drzewostanu.

BSP wyposażone w specjalne czujniki umożliwiają przeprowadzenie dokładnej analizy stanu plonów w odniesieniu do indeksów wegetacji roślin. Pozwala to ocenić, w jakim stanie są rośliny i jakiego rodzaju wsparcie w rozwoju potrzebują. Na podstawie zebranych danych opracowywana jest ortofotomapa z dokładnymi lokalizacjami, która następnie może zostać wprowadzona do aplikacji automatycznego pilota w ciągniku. Sprzęt będzie dokładnie dawkował odpowiednie ilości nawozów zależnie od stanu roślin w konkretnym miejscu pola.

Drony w leśnictwie pomagają przeprowadzać dokładne analizy strat oraz powierzchni powstałych na skutek różnych klęsk żywiołowych, oraz działania szkodników. Na podstawie uzyskanych zdjęć opracowywane są wysokiej jakości mapy.

O autorze

Komentarze