Osoby, które przeszły COVID-19 często uskarżają się na różnorodne problemy zdrowotne po zakończeniu choroby. Choć zespół postinfekcyjny po zakażeniach wirusowych jest lekarzom znany, jednak w tym przypadku różnorodność objawów i ilość ozdrowieńców zgłaszających się z tymi problemami jest naprawdę duża. Jak więc poprawić stan zdrowia i wrócić do normalnego trybu życia po przebyciu COVID-19?
Choć z dnia na dzień ilość zakażonych wirusem SARS-CoV-2 jest coraz mniejsza, jednak skutki panującej ponad rok pandemii będą jeszcze długo odczuwalne. Coraz więcej pacjentów, którzy przeszli COVID-19 zgłasza się z różnymi objawami pomimo przebytej infekcji. Tak zwany long COVID-19 daje wiele symptomów. W większości przypadków nie zaleca się jednak stosowania leczenia farmakologicznego. Ministerstwo Zdrowia zaleca w takich przypadkach rehabilitację i nieinwazyjne terapie. Jak więc walczyć ze skutkami COVID-19 bez leków?
Tlenoterapia w komorze normobarycznej
Jako jedną z przyczyn powikłań po przejściu COVID-19 lekarze wskazują przewlekłe niedotlenienie organizmu, które prowadzi do uszkodzeń komórek. By wspomagać ciało w regeneracji, warto więc zapewnić mu odpowiednie dotlenienie. Jednym ze wskazań jest tlenoterapia, którą można odbywać w specjalnej komorze normobarycznej we Wrocławiu https://lifechamber.pl/, oraz innych miastach Polski.
Normobaria została opracowana przez polskiego lekarza Jana Pokrywkę, bazującego na znanej od lat 40 metodzie hiperbarii. W odróżnieniu jednak od niej warunki panujące w komorze normobarycznej są lepiej dostosowane do potrzeb organizmu, można więc spędzić w niej znacznie więcej czasu i nie daje żadnych powikłań. W komorze barycznej ciśnienie atmosferyczne wynosi 1500 hPa, co poprawia wnikanie cząsteczek tlenu do tkanek i komórek organizmu. Specjalna mieszanina gazów zawiera zwiększoną ilość:
- tlenu do 40%,
- dwutlenku do 2%,
- wodoru do około 1%.
Jakie są zalety terapii tlenowej w walce z long COVID-19?
Podwyższona ilość CO2 poszerza naczynia krwionośne, wyższa zawartość O2 umożliwia zaś odpowiednie natlenienie krwi w organizmie, którego optymalna wartość wynosi 98%. W efekcie komórki ciała zostają właściwie dotlenione, a wodór molekularny hamuje procesy zwyrodnieniowe i zapalne. W ten sposób można złagodzić wiele przewlekłych powikłań COVID-19, między innymi:
- Zmniejszyć poczucie zmęczenia;
- Poprawić koncentrację i zniwelować efekt mgły mózgowej;
- Przyspieszyć procesy regeneracyjne organizmu;
- Poprawić odporność;
- Poprawić wydolność fizyczną i psychiczną;
- Zmniejszyć poczucie duszności oraz kaszel.
Tlenoterapia w ramach leczenia objawów po COVID-19 obejmuje 12 sesji oddechowych po 1,5 h.
Inne zabiegi zalecane w walce z long COVID-19
Jakie jeszcze zabiegi warto zastosować w terapii leczenia przewlekłego COVID-19? Przede wszystkim ćwiczenia fizyczne. Oczywiście są tu dwa warunki. Po pierwsze muszą zostać wykluczone zaburzenia sercowo-naczyniowe, czy płucne. Po drugie trening należy ściśle dostosować do obecnych możliwości fizycznych i nie nadwyrężać zmęczonego chorobą ciała. Dlatego na początek zalecane są takie formy aktywności jak długie spacery, nording walking, joga, jazda na rowerze, czy też specjalny zestaw ćwiczeń opublikowany na stronie gov.pl
Dodatkowo polecana jest kinezyterapia, w tym odpowiednio opracowany trening wytrzymałościowy, ćwiczenia oddechowe, czy ćwiczenia ogólnousprawniające. W niektórych przypadkach zalecane są również balneoterapia, masaże, hydroterapia oraz fizykoterapia. To wszystko należy połączyć z odpowiednio dobraną do potrzeb dietą.
Niestety w przypadku problemów postcovidowych nie ma jednego lekarstwa, czy jednej skutecznej metody leczenia. W tym wypadku trzeba dać sobie czas, by ciało w swoim tempie wracało do formy, wspomagając je omówionymi powyżej terapiami i zabiegami. Należy również pamiętać o odpowiedniej ilości snu i odpoczynku i nie wskakiwać w wir pracy zaraz po zakończeniu choroby.
Komentarze