Styropian podłogowy.

Jak w prawidłowy sposób układać styropian podłogowy?

Sprawdź, jak właściwie należy układać styropian podłogowy.

Wykończenie podłóg układane na wylewkę betonową, najczęściej wykonywane jest przy użyciu styropianu podłogowego, ponieważ świetnie pełni on funkcję izolatora cieplnego. Na parterze chroni nas przed zimnem dostającym się od gruntu, a na piętrze pełni również rolę izolatora akustycznego. W tym drugim przypadku należy użyć elastycznego styropianu, który lepiej izoluje dźwięki, niż zwykły, mniej elastyczny styropian. Stosowanie styropianu na podłodze ma jeszcze inny cel. Jego obecność jest wskazana, ponieważ coraz częściej wszelkie przewody instalacyjne, prowadzone są właśnie na podłodze.

Styropian podłogowy a instalacja grzewcza

Jak już wcześniej zostało wspomniane w nowo powstających domach, przewody instalacyjne prowadzone są na podłodze. Nie są to tylko instalacje wodne czy kanalizacyjne, ale również i grzewcze, które rozprowadzane są na każdym piętrze, dzięki rozdzielaczom. Dlatego też najchętniej ukrywa się je w warstwach podłogowych ułożonych m.in. ze styropianu podłogowego. Wówczas nie trzeba robić grubej wylewki, co w przypadku np. stropu jest wskazane, aby nie był on zbytnio przeciążony.

Jak układać izolację cieplną podłóg na gruncie?

Schowanie przewodów instalacyjnych na parterze w warstwie styropianu, nie powinno przynieść większych trudności. Zwłaszcza, gdy warstwa ocieplenia wynosi od 10 do 20 cm i jest układana na podkładzie betonowym z warstwą przeciwwilgociową. Styropian podłogowy należy układać minimalnie w dwóch warstwach, przesuwając krawędzie jego płyt. Chyba, że do izolacji podłogi będziemy wykorzystywać specjalny styropian, posiadający wyprofilowane zakończenia umożliwiające ułożenie płyt na zakład. Wówczas ze spokojem można położyć jedną warstwę styropianu.

Dlaczego najlepiej stosować te dwie metody? Ponieważ tylko wówczas unikniemy ewentualnych mostków termicznych i akustycznych nieudogodnień. Mimo, iż przewody grzewcze mają swoją izolację termiczną, to najlepszym rozwiązaniem jest układanie ich pomiędzy dwie warstwy styropianu. Dzięki temu będą one traciły ciepło nie do gruntu, a do pomieszczeń. Tak przygotowaną izolację zakrywamy folią budowlaną przed wyłożeniem wylewki. Dlaczego? Gdyż w takiej sytuacji wylewka nie dostanie się w potencjalne szczeliny pomiędzy styropianem, co mogłoby spowodować ich zawilgotnienie, odkształcenie i powstanie mostków termicznych.

Schemat układania izolacji cieplnej podłogi na gruncie kształtuje się w następujący sposób:

  • piasek – koniecznie ubity;
  • beton – około 10-12 cm;
  • izolacja przeciwwodna;
  • styropian podłogowy ok. 10 cm;
  • folia PE;
  • beton – ok. 4-5 cm;
  • posadzka, czyli np. płytki.

Należy pamiętać, że układanie izolacji cieplnej na podłodze powinno być wykonywane z należytą starannością, ponieważ jeśli coś pójdzie nie tak, będziemy musieli liczyć się z konsekwencjami, jakimi są wysokie koszty. Poprawnie wykonana izolacja pozwala domownikom na komfortowe korzystanie z przestrzeni parteru oraz chroni podłoże przed wilgocią i zimnem pochodzącym z gruntu.

Układanie izolacji cieplnej na stropie

Cała operacja ułożenia izolacji cieplnej na stropie jest właściwie taka sama jak w przypadku układania jej na gruncie. Zmienia się tu jednak grubość styropianu, ponieważ jego warstwa ma jedynie ukryć przewody w podłodze. Równie dobrze przewody mogą stykać się ze stropem, ponieważ ciepło i tak pozostanie w domu. Wówczas wystarczą nawet 3-4 cm warstwy styropianu. Grubsza warstwa płyt styropianowych może być potrzebna, kiedy układamy przewody wentylacji mechanicznej. Wtedy dobrze będzie, jeśli od stropu, jak i od wylewki będzie je dzielić 1-centymetrowa płyta styropianowa. Pamiętaj, że na stropie powinien być ułożony styropian podłogowy elastyczny, który dobrze radzi sobie z ewentualną izolacją dźwiękową.

Jaki styropian podłogowy wybrać?

Dostępne są dwa rodzaje styropianu podłogowego:

  • EPS – polistyren ekspandowany – formowany jest kształcie dużych płyt, które później tnie się na pożądaną grubość. Poprzez to, że jego struktura jest porowata, bardziej nasiąka wodą;
  • XPS – polistyren ekstrudowany – jest mniej nasiąkliwy, bardziej wytrzymały i lepszy izolacyjnie niż styropian EPS. Produkuje się go od razu w odpowiedniej grubości. Płyty XPS są barwione.

W przypadku układania izolacji cieplnej na gruncie najlepiej postawić na styropian podłogowy, który posiada mniejszą absorpcję wody. Zbytnie zawilgotnienie mogłoby zniszczyć płyty, ale i całą podłogę.

Należy pamiętać, że zasada – im grubszy styropian, tym lepsza izolacja, nie ma tu zastosowania. Warstwa ociepleniowa na gruncie nie powinna być grubsza niż 20 cm.

Artykuł powstał we współpracy z renowa24.pl

O autorze

Komentarze