Szczyty w Bieszczadach - baner.

Szczyty w Bieszczadach – piękno i potęga, w których się zakochasz

Jeszcze do niedawna Bieszczady były jednym z najdzikszych miejsc w Polsce. Choć obecnie zainteresowanie nimi wzrosło i są częstym kierunkiem wojaży zarówno turystów z Polski, jak i z zagranicy, nadal umożliwiają totalne wyciszenie. Przeczytaj ten artykuł, jeżeli chcesz dowiedzieć się, dlaczego wszyscy, którzy choć raz odwiedzili Bieszczady, pokochali je na całe życie. Czytaj dalej także po to, aby poznać najważniejsze szczyty tych pasm górskich.

Bieszczady – dzikie piękno, które zachwyca

Bieszczady, czyli dwa pasma górskie Karpat, słyną przede wszystkim z zapierających dech w piersiach widoków, a także swojej niedostępności. Jeżeli jesteś miłośnikiem przyrody i szukasz miejsca, w którym będziesz mógł cieszyć się niczym niezmąconym kontaktem z naturą – Bieszczady to idealny kierunek dla Ciebie.

Odwiedzając południowo-wschodnią Polskę zaspokoisz swoją potrzebę wyciszenia się np. wędrując tajemniczymi połoninami i dolinami.  Czym są połoniny? Zgodnie z definicją, to lokalna nazwa zbiorowisk muraw alpejskich i subalpejskich wykształconych ponad górną granicą lasu w Karpatach Wschodnich. W Polsce oczywiście Połoniny kojarzą się najczęściej właśnie z Bieszczadami.

Najważniejsze szczyty w Bieszczadach – co warto o nich wiedzieć?

Jednak nie tylko doliny warto zobaczyć w Bieszczadach. Zapaleni wędrowcy i miłośnicy gór z całą pewnością nie uznają wycieczki za w stu procentach udaną, jeżeli nie zaplanują wejścia na jeden z bieszczadzkich szczytów.

Tarnica – najwyższy szczyt polskich Bieszczadów

Tarnica ma 1346 metrów wysokości i jest najwyższym szczytem polskich Bieszczadów. Należy do Korony Gór Polskich, jest punktem, z którego widać nie tylko inne okoliczne szczyty, ale też na przykład Tatry. Tarnica znajduje się na terenie Bieszczadzkiego Parku Narodowego i składa się jakby z dwóch wierzchołków.

Co ciekawe, na jej szczycie w 1987 roku ustawiono krzyż, który upamiętniał wejście na Tarnicę (wtedy księdza) Karola Wojtyły w 1953 roku. Choć krzyż ten uległ złamaniu, w jego miejscu postawiono nowy w roku 2000.

Jeżeli chodzi o charakterystykę samej Tarnicy, to szczyt jest podłużny i wąski. Wyścielają go złomowiska skał. Spośród popularnych szlaków prowadzących na Tarnicę wspomnieć należy chociażby szlak z Włosatego czy z Ustrzyk Górnych.

Inne szczyty – gdzie wybrać się w Bieszczadach w góry?

Oczywiście nie tylko na Tarnicę wybierają się w Bieszczadach spragnieni pięknych widoków piechurzy. Na jakie inne szczyty w Bieszczadach warto zawędrować?

Wyróżnić wypada Szeroki Wierch, czyli masyw w paśmie połonin, przez którego przejście dostarcza prawdziwie filmowych krajobrazów. Wędrując nim, można podziwiać między innymi niezwykłe widoki na Tarnicę. Szeroki Wierch składa się z czterech wierzchołków. Najwyższy z nich to Tarniczka (1315 metrów). Pozostałe kulminacje mają kolejno 1238, 1268,3 i 1293,6 m.

Kolejnym szczytem, którego nie można pominąć, jest Bukowe Berdo. To piękny masyw górski w postaci podłużnego pasma o trzech kulminacjach: 1201, 1238 oraz 1311 m. Jest popularnym kierunkiem wśród wędrowców, ponieważ to jedno z najdzikszych miejsc w Bieszczadach. Charakterystyczne dla Bukowego Berda są liczne piaskowcowe skałki.

Pozostałe wyjątkowe szczyty, które warto zdobyć w Bieszczadach to między innymi: Krzemień, Połonina Caryńska, Halicz, Smerek czy Wielka Rawka.

Zapakuj wygodne buty i ruszaj w Bieszczady!

Czytając ten artykuł, poznałeś bieszczadzkie szczyty i wyjątkowe miejsca do odwiedzenia. Jeżeli więc zastanawiasz się, gdzie wybrać się na kolejny urlop, wakacje, czy po prostu weekend – odpowiedź jest jasna. Bieszczady czekają, aby móc zauroczyć Cię swoją dzikością i pięknem. Wybierz się do południowo-wschodniej Polski, a możemy Ci zagwarantować, że na pewno jeszcze nie raz wrócisz w te rejony.

O autorze

Komentarze