Ubezpieczenie Assistance

Ubezpieczenie Assistance – porada na Święta!

Święta Bożego Narodzenia to czas, który większość z nas chce spędzić z rodziną. W obecnych czasach potrafimy być tak zajęci i zapracowani, że znalezienie czasu na spokojne odwiedzenie rodzica bez ciągłego patrzenia na zegarek graniczy z cudem. Tak więc w ten magiczny czas pakujemy rodzinę do samochodu i… jedziemy do mamy, taty, teścia, teściowej i o ile mieszkamy blisko nich, to nie przejmujemy się zbytnio trasą, a tym bardziej  czymś takim, jak ubezpieczenie Assistance.

Czas dla rodziny

Co w sytuacji, gdy najbliższe nam osoby wcale nie są tak blisko nas? Podróż ze Słupska do Szczecina, Wrocławia, Warszawy, Łodzi, Zakopanego itp. –  to setki kilometrów do przejechania. Grudzień potrafi zaskoczyć kierowców złymi warunkami na drodze. Śnieg, deszcz czy gołoledź zwiększają ryzyko kolizji lub wypadku a temperatury poniżej zera sprzyjają awariom pojazdu jak np. rozładowanie akumulatora, przepalenie żarówki czy po prostu niespodziewana awaria elektroniki.

Co wtedy?

Wtedy „Magia Świąt” zamienia się w finansowy koszmar. Koszty holowania w okresie świątecznym potrafią wzrosnąć nawet o 100%. Pojawia się dylemat, czy holujemy do rodziny i na miejscu szukamy mechanika, który jakimś cudem pracuje w Święta i ma wolne miejsce, czy może holujemy do domu i wprowadzamy „plan B” – Święta w domowym zaciszu.

Mówiąc o „finansowym koszmarze” wcale nie przesadziłem. Koszt holowania pojazdu osobowego lawetą to ok. 3,5 zł brutto za kilometr. Należy pamiętać, że odległość holowania liczymy razy dwa! Niektóre firmy lubią sobie też doliczyć za „załadowanie” pojazdu na lawetę i jego „wyładowanie”.

Przykładowy koszt holowania 200 km od domu:

3,5 zł za kilometr x 200 km = 700zł 

700 zł x2 (liczone w dwie strony) = 1 400 zł

+ ok. 200 zł za „załadowanie i rozładowanie” pojazdu

razem 1 600 zł brutto

Jak uniknąć takiej sytuacji?

Z pomocą przychodzą nam ubezpieczenie Assistance w wariancie rozszerzonym, które możemy zawrzeć wraz z polisą OC naszego pojazdu lub dokupić w każdym momencie jej trwania.

UWAGA: Nie należy mylić tego z podstawowym, darmowym Assistance do OC, które zazwyczaj oferuje 50-150 km holowania tylko po wypadku.

Ubezpieczenie Assistance o jakim mowa na ogół obejmują darmowe:

 • holowanie
 • pojazd zastępczy
 • wymianę koła
 • wymianę żarówki
 • dowóz paliwa
 • doładowanie akumulatora
 • naprawę na miejscu zdarzenia (jeśli jest możliwa)
 • parking strzeżony
 • nocleg dla kierowcy i pasażerów
 • przewóz kierowcy i pasażerów
 • transport po odbiór pojazdu

Koszt takiego ubezpieczenia waha się w granicach 150-450zł ZA ROK UBEZPIECZENIA. Wszystko zależy z jaką firmą ubezpieczeniową zawrzemy taką polisę. Jednakże sugeruję, by nie kierować się tylko ceną ze względu na rozbieżność zakresu, jaki oferują ubezpieczyciele.

Ubezpieczenie Assistance może być różne

Jedni w swojej ofercie mają darmowe holowanie bez limitu kilometrów na terenie całej Polski z możliwością rozszerzenia na całą UE, inni zaś nakładają ściśle określone limity – 150, 100 a nawet 50 km darmowego holowania w ramach niższej składki. Warto więc dokładnie wypytać swojego Agenta o zakres potencjalnego Assistance i wybrać odpowiedni dla swoich potrzeb. Może się to okazać najlepszym świątecznym prezentem dla Was i Waszych rodzin.

O autorze

Komentarze