ubezpieczenie na życie

Ubezpieczenie na życie – jak z niego zrezygnować i czy warto to zrobić?

Wielu klientów pyta mnie, jak zrezygnować z produktu, jakim jest „ubezpieczenie na życie”? Gdzie mam złożyć  wypowiedzenie umowy? Jak je napisać? Czy jest do tego jakiś druk i jakie są konsekwencję złożonej rezygnacji, a przede wszystkim – czy dostanę zwrot zapłaconych składek? Czasem wydaje mi się, że proces rezygnacji z ubezpieczeń na życie po prostu jest zbytnio ułatwiony, a sama rezygnacja nie jest do końca dobrą drogą w kierunku oszczędności.

Ubezpieczenie na życie – co nam daje?

Ubezpieczenie na życie gwarantuje wsparcie finansowe naszym najbliższym, dopiero w drugiej kolejności osobie, która takowe ubezpieczenie posiada.

Opłacamy składki – miesięcznie, kwartalnie lub rocznie. Kompletnie nie odczuwamy obecności tego za co płacimy. Żyjemy z poczuciem, że nasze pieniądze trafiają w jakąś pustą przestrzeń lub rozpływają się w morzu pieniędzy jakimi dysponuje firma ubezpieczeniowa. Płacimy i płacimy i „nic z tego nie mamy!”

Ogólnym celem istnienia ubezpieczeń na życie, jest wypłata świadczeń w najtrudniejszych sytuacjach jakie mogą nas spotkać – utracie zdrowia lub życia. Logiczne jest więc, że nie odczujemy korzyści płynących z takiej polisy, dopóki nie spotka nas jakieś nieszczęście.

Chcemy zdrowia i życia, czy pieniędzy?

Zdecydowana większość odpowie, że zdrowia i życia. Zadaniem polisy na życie jest zapewnienie pieniędzy, kiedy tego zdrowia lub życia zabraknie. Świadczenia z polisy zostaną wypłacone, gdy dojdzie do:

  • śmierci (naturalnej lub w wypadku/chorobie)
  • wypadku
  • ciężkiego zachorowania
  • pobytu w szpitalu
  • operacji chirurgicznej
  • śmierci rodzica, dziecka, teścia/teściowej
  • urodzenia dziecka lub martwego dziecka

Oczywiście wszystko zależy od tego, w jakim wariancie ubezpieczenie na życie zostało wykupione. Powyższe świadczenia najczęściej występują w ubezpieczeniach grupowych na życie (w zakładach pracy). W ubezpieczeniach indywidualnych podstawą jest świadczenie w razie śmierci, reszta to po prostu dodatki.

Czytaj również: Ubezpieczenie Assistance – porada na Święta! >>>

Posiadając ubezpieczenie na życie mamy zagwarantowane wsparcie finansowe w tych wszystkich ciężkich chwilach. Rezygnując z tego ubezpieczenia rezygnujemy z naszej gwarantowanej pomocy. 

„Ale ja nadal chcę zrezygnować!”

W takim wypadku wystarczy zaprzestać opłacania składek. Ubezpieczenia na życie są ubezpieczeniami nieobowiązkowymi. 

Zaprzestanie opłacania składek spowoduje koniec odpowiedzialności ubezpieczyciela. To znaczy, że polisa jeszcze przez jakiś czas będzie aktywna, lecz nie zostanie nam wypłacone świadczenie czy odszkodowanie, gdy dojdzie do jednego ze wcześniej wymienionych zdarzeń.

O terminie rozwiązania polisy zostaniemy poinformowani listownie. Przeważnie jest to okres 2-3 miesięcy.

Przykład:

  1. Nie zapłaciliśmy składki za miesiąc lipiec. 
  2. Zostajemy poinformowani o zaległości i braku ochrony ubezpieczeniowej.
  3. Jeśli zapłacimy zaległą/zaległe składki, ochrona zostanie przywrócona.
  4. Jeśli nie zapłacimy zaległych składek do wyznaczonego w liście terminu – polisa zostanie rozwiązana z dniem wyznaczonym w liście.

„A zwrot składek?”

Zwrot składek w takim przypadku się nie należy, gdyż zapłacone do tej pory składki były opłatą za ochronę, która trwała przez cały czas. Zwrot części składek należy się tylko w przypadku polis na tak zwane „życie i dożycie”. Są to polisy na życie połączone z oszczędzaniem. Obiecana kwota zostaje nam wypłacona w razie np. śmierci lub dożycia określonego w umowie terminu.

O autorze

Komentarze