Powszechnie panuje przekonanie o tym, że życie w Norwegii stoi na bardzo przyzwoitym poziomie. W parze jednak z tą jakością idą również wszelkiego rodzaju zobowiązania podatkowe. Dzięki odpowiedniej konstrukcji mechanizmu fiskalnego, podatnik posiada określone obowiązki względem Urzędu Skarbowego. Przysługują mu również prawa, a w tym m.in. zwrot podatku w Norwegii.
Określenie statusu podatkowego na początek
Zanim jednak dowiemy się, jaki konkretnie zwrot podatku Ci przysługuje, powinieneś określić nasz status podatkowy. Należy za to zabrać się odpowiednio wcześnie, aby zdążyć z przygotowaniem niezbędnych dokumentów oraz dopełnieniem pozostałych formalności. Takich jak chociażby tłumaczenie dokumentów z jęz. polskiego na norweski. Poznanie przysługujących Ci ulg podatkowych zawczasu ułatwi uzyskanie prawidłowo wyliczonego zwrotu podatku w Norwegii.
Nie warto zwlekać
Warto podkreślić, że licząc na zwrot podatku w Norwegii należy w ustawowym terminie złożyć rozliczenie podatkowe do Urzędu Skarbowego. Nieprzekraczalnym terminem jest 31. marca każdego roku. Jeżeli do tego czasu fiskus nie uzyska od Ciebie wymaganych dokumentów, najpierw wyśle upomnienie. Następnie dokona rozliczenia w oparciu o informacje, które już posiada. W takim przypadku zazwyczaj nie są uwzględniane żadne odpisy podatkowe.
Czytaj również: Najlepsze kebaby w Słupsku zdaniem redakcji >>>
Statusy podatkowe
Status podatkowy w Norwegii jest kluczowy z punktu widzenia zwrotu nadpłaty. W Kraju Fiordów istnieje kilka, z których możesz skorzystać jako obcokrajowiec. Najczęściej jest to tzw. status pendler. Osoby, które pracują w Norwegii nie dłużej, niż 2 lata, mogą skorzystać z tzw. ulgi 10%. Dotychczas trzecią najczęściej wybieranym statusem była druga klasa podatkowa w Norwegii, jednak nie będzie już jej można uwzględniać w rozliczeniu za 2018 roku.
Odpisy podatkowe w Norwegii
Zwrot podatku w Norwegii może być wyższy, jeżeli zastosowane zostaną przysługujące odpisy. Pomniejszenie należności wobec Urzędu Skarbowego może wynikać np. z odsetek od płaconych w Norwegii kredytów, a także z kosztów ponoszonych na kształcenie i/lub leczenie. Mniejszy podatek zapłacisz, o ile ponosisz koszty dojazdów do pracy lub opieki nad dziećmi, które nie przekroczyły 11. roku życia.
Zwrot podatku w Norwegii – skorzystaj!
Zwrot podatku w Norwegii warunkowany jest jeszcze dodatkowymi kwestiami. Jeżeli zawiłości prawne związane z mechanizmem fiskalnym w Kraju Fiordów przyprawiają trudności, zawsze warto skorzystać z porad ekspertów w tej dziedzinie. Poszukaj wyspecjalizowanych firm, które pomogą Ci w uzyskaniu jak najwyższego zwrotu podatku. W razie wątpliwości komu zaufać – skontaktuj się z redakcją Nowego Słupska!
Komentarze