Jak dopisać współwłaściciela do pojazdu

Jak dopisać współwłaściciela do pojazdu? – instrukcja krok po kroku.

Jak dopisać współwłaściciela do pojazdu? Nie ma co owijać w bawełnę – jeśli dopisujemy współwłaściciela do dowodu rejestracyjnego naszego pojazdu to po to, by kupić tańsze ubezpieczenie OC / AC lub pozwolić, aby dopisana osoba zaczęła gromadzić na swoim koncie własne zniżki za bezszkodową jazdę. Przedstawię więc krok po kroku jak tego dokonać i jakie konsekwencje to za sobą niesie.

1. Przygotuj akt darowizny

Odpowiadając na pytanie „Jak dopisać współwłaściciela do pojazdu”, na początek warto wspomnieć o spisaniu darowizny z przyszłym współwłaścicielem auta. Deklarujemy w niej m.in., jaką część udziałów w samochodzie chcemy mu przekazać. Chociaż najczęściej udziały dzieli się po połowie, warto wiedzieć, że może to być także niewielka część. (np. 2%)

Warto zastanowić się nad takim rozwiązaniem np. wtedy, gdy zamierzamy korzystać tylko ze zniżek współwłaściciela, natomiast wszelkie koszty związane z utrzymaniem samochodu będziemy pokrywać sami. Dla towarzystw ubezpieczeniowych nie ma znaczenia w jakiej części samochód należy do każdego z właścicieli, za to po sprzedaży auta możemy uniknąć ewentualnych roszczeń związanych z podziałem pieniędzy (niestety, takie przypadki się zdarzają).

Akt darowizny możesz sporządzić na gotowym druku. Otrzymasz go w Wydziale Komunikacji lub pod tym linkiem. Możesz również spisać akt darowizny samodzielnie. Najważniejsze, aby w dokumencie znalazły się odpowiednie informacje:

  • dane darczyńcy i obdarowanego,
  • dane pojazdu będącego przedmiotem darowizny,
  • data i miejsce zawarcia umowy darowizny,
  • oświadczenie o posiadaniu prawa własności pojazdu,
  • oświadczenie darczyńcy o darowaniu części samochodu,
  • oświadczenie obdarowanego o przyjęciu darowizny.

Umowa darowizny PDF

Dokument należy przygotować w dwóch egzemplarzach, po jednym dla każdego z właścicieli.

2. Udaj się do Urzędu Skarbowego.

W Urzędzie Skarbowym (właściwym dla Twojego miejsca zamieszkania) wypełniasz druk PCC-1 i okazujesz umowę darowizny. Zostanie wówczas ustalona wartość przekazanego majątku i stopień pokrewieństwa stron umowy. Jeżeli na współwłaściciela wybrałeś osobę z najbliższej rodziny (np. współmałżonka, rodzica, dziecko), będzie ona zwolniona z podatku od czynności cywilnoprawnych.

Uwaga! Dzieje się tak tylko pod warunkiem, że darowiznę zgłosisz w ciągu 6 miesięcy od daty sporządzenia umowy.

W przypadku dalszej rodziny lub osób niespokrewnionych, trzeba zapłacić podatek (wyjątek – kiedy wartość darowizny nie przekracza kwoty wolnej od podatku). Jego wysokość zależy od stopnia pokrewieństwa (niezbędne informacje znajdziesz na stronie Ministerstwa Finansów). Najmniejsze przywileje, a tym samym największy podatek zapłacą osoby niespokrewnione.

3. Dopisz współwłaściciela do dowodu rejestracyjnego.

Po załatwieniu wszystkich formalności w Urzędzie Skarbowym, możesz zgłosić się do Wydziału Komunikacji, aby dopisać współwłaściciela do dowodu rejestracyjnego. Pamiętaj, aby zabrać ze sobą: dowód osobisty, kartę pojazdu (o ile została wydana), dowód rejestracyjny, akt darowizny i polisę OC.

Jeżeli jeden ze współwłaścicieli nie może osobiście stawić się w Wydziale Komunikacji należy sporządzić pełnomocnictwo.

4. Zgłoś się do swojego Agenta.

Musisz pamiętać, że zmiana właściciela pojazdu może skutkować rekalkulacją obecnej składki (za okres od przekazania części auta w darowiźnie do zakończenia umowy). Szczególnie wtedy, gdy do polisy OC zostanie dopisana młoda osoba, wobec której określa się wyższe ryzyko wypadkowe (osoba do 26 roku życia). Jeżeli to Ty jesteś młodszą osobą, a dopisana osoba jest posiadaczem większej zniżki za bezszkodową jazdę, składka ulegnie znacznemu pomniejszeniu.

Jak dopisać współwłaściciela do pojazdu i na co uważać?

Warto wiedzieć, że nie wystarczy wiedza „Jak dopisać współwłaściciela do pojazdu”. Przede wszystkim należy mieć świadomość, że w momencie posiadania jednego pojazdu przez np. dwie osoby, obie biorą odpowiedzialność za ten pojazd. Jeżeli pierwszy właściciel spowoduje szkodę danym pojazdem, to obaj stracą część zniżki za bezszkodową jazdę. Obopólna korzyść wiąże się z obopólną stratą.

Dlatego warto zaopatrzyć się w tzw. „Ochronę Zniżek” do OC komunikacyjnego. Tylko niektóre firmy ubezpieczeniowe mają ten dodatek w swojej ofercie. Koniecznie zapytaj o „Ochronę Zniżek” swojego Agenta przed podpisaniem polisy

Pamiętaj też, żeby na współwłaściciela pojazdu wybierać tylko zaufane osoby. Jeżeli sporządzicie umowę darowizny 50% na 50% to naturalną koleją rzeczy jest to, że połowa pojazdu należy do jednego z was, a połowa do drugiego. Może to się wiązać ze sporymi komplikacjami w przyszłości, gdyby doszło do poważnej kłótni między dwoma właścicielami – zwłaszcza, jeśli pojazd jest wart kilkadziesiąt lub kilkaset tysięcy złotych.

O autorze

Komentarze