Depresja - mężczyzna i kobieta.

Depresja – najbardziej zabójcza choroba XXI wieku

Pojawiające się od czasu do czasu uczucie przygnębienia jest normalną częścią życia, ale kiedy emocje takie jak poczucie beznadziejności i rozpacz zadomowią się na dłużej, mogą być objawem depresji. To coś znacznie więcej niż tylko smutek w odpowiedzi na życiowe zmagania i niepowodzenia. Depresja zmienia sposób myślenia, odczuwania i funkcjonowania w codziennych czynnościach. Może zakłócać zdolność do pracy, nauki, jedzenia, spania i cieszenia się życiem. Samo próba przetrwania dnia może być przytłaczająca.

Podczas gdy niektórzy ludzie opisują depresję jako „życie w czarnej dziurze” lub poczucie zbliżającej się zagłady, inni opisują, że czują się bez życia, puści i apatyczni. Zwłaszcza mężczyźni mogą odczuwać złość i niepokój. Jakikolwiek jest sposób, w który doświadczasz tego problemu, pozostawienie go nieleczonym może stać się przyczyną poważnego pogorszenia stanu zdrowia. Ważne jest, aby pamiętać, że poczucie bezradności i beznadziejności to objawy depresji, a nie rzeczywistość twojej sytuacji. Bez względu na to, jak beznadziejnie się czujesz, możesz wyzdrowieć. Rozumiejąc przyczyny i rozpoznając różne objawy i rodzaje depresji, możesz podjąć pierwsze kroki w kierunku lepszego samopoczucia i przezwyciężenia problemu.

Symptomy i objawy depresji

Depresja różni się w zależności od osoby, ale istnieją pewne typowe oznaki i objawy. Ważne jest, aby pamiętać, że te objawy nie muszą jednoznacznie oznaczać depresji. Równie dobrze mogą być częścią normalnych sytuacji w życiu, nie zawsze życie jest usłane różami i reakcja na różne trudne sytuacje czasem sprowadza się do zachowań podobnych do depresyjnych. Im więcej masz objawów, im są silniejsze i im dłużej trwają, tym bardziej prawdopodobne jest, że masz do czynienia z depresją, a nie chwilowym obniżeniem nastroju. Dlatego sprawdź, czy rozpoznajesz u siebie lub u bliskich osób wymienione poniżej objawy.

Depresja – 10 typowych objawów

  1. Poczucie bezradności i beznadziejności. Ponure perspektywy — nic nigdy się nie polepszy i nic nie możesz zrobić, aby poprawić swoją sytuację.
  2. Utrata zainteresowania codziennymi czynnościami. Nie przejmujesz się już dawnymi hobby, rozrywkami, zajęciami towarzyskimi lub seksem. Straciłeś zdolność odczuwania radości i przyjemności.
  3. Zmiany apetytu lub wagi. Znacząca utrata lub przyrost masy ciała — zmiana o ponad 5% masy ciała w ciągu miesiąca.
  4. Zmiany w zapotrzebowaniu na sen. Albo bezsenność, zwłaszcza budzenie się we wczesnych godzinach porannych, albo ciągłe uczucie zmęczenia i senność.
  5. Gniew lub drażliwość. Uczucie wzburzenia, niepokoju, a nawet przemocy. Znacznie obniżenie poziom tolerancji na zachowania innych, obniżenie temperamentu, wszystko i wszyscy działają na nerwy.
  6. Utrata energii. Uczucie zmęczenia, ospałości i fizycznego wyczerpania. Całe twoje ciało może być ciężkie, a nawet małe zadania są wyczerpujące lub ich wykonanie trwa znacznie dłużej.
  7. Nienawiść do siebie. Silne poczucie bezwartościowości lub winy. Ostro krytykujesz siebie za dostrzeżone wady i błędy.
  8. Lekkomyślne zachowanie. Angażujesz się w zachowania eskapistyczne, takie jak nadużywanie substancji, kompulsywny hazard, lekkomyślna jazda lub niebezpieczne sporty.
  9. Problemy z koncentracją. Problemy ze skupieniem się na jednej czynności, niemożność podejmowania decyzji lub kłopot z zapamiętywaniem rzeczy.
  10. Niewyjaśnione bóle. Wzrost dolegliwości fizycznych, takich jak bóle głowy, bóle pleców, bóle mięśni i ból brzucha.

Związek między objawami depresji a lękiem

Uważa się, że depresja i lęk wynikają z tej samej wrażliwości biologicznej, co może wyjaśniać, dlaczego tak często idą w parze. Ponieważ lęk pogarsza depresję (i odwrotnie), ważne jest, aby szukać leczenia obu stanów.

Czy to depresja, czy choroba afektywna dwubiegunowa?

Choroba afektywna dwubiegunowa, znana również jako depresja maniakalna, obejmuje poważne zmiany nastroju, energii, myślenia i zachowania. Ponieważ w fazie niskiej wygląda tak podobnie do depresji, jest często pomijana i błędnie diagnozowana. Może to stanowić poważny problem, ponieważ przyjmowanie leków przeciwdepresyjnych w chorobie afektywnej dwubiegunowej może w rzeczywistości pogorszyć stan.

O autorze

Komentarze