Praca w Słupsku.

Poszukujesz pracy w Słupsku? Nie zapomnij sprawdzić ofert dostępnych na GoWork.pl

Na tle większości miast i powiatów woj. pomorskiego Słupsk wypada całkiem dobrze pod kątem możliwości dla pracowników – przynajmniej teoretycznie. Niskie bezrobocie niekoniecznie wiąże się z wysokimi zarobkami a odpływ młodych do większych miast przekłada się na duże deficyty pracowników, którzy nie chcą przyjeżdżać z odleglejszych miejscowości właśnie do Słupska. Taka sytuacja może być świetną okazją do zaplanowania udanej ścieżki kariery. Sprawdź, jak skutecznie szukać dobrej pracy w Słupsku, posługując się danymi z rynku.

Rynek pracy w Słupsku – czym się charakteryzuje?

Myśląc o kluczowej dla Słupska branży, od razu mamy w głowie turystykę – ale jest to założenie nietrafione. Pewna odległość od Bałtyku sprawia, że do miasta przyjeżdża znacznie mniej gości, niż na wybrzeże. Kluczową rolę w zapewnianiu miejsc pracy odgrywa więc przemysł – to tutaj zatrudniony jest co trzeci pracujący mieszkaniec miasta. Turystyka wraz z pozostałymi usługami i handlem skupia ok. 20% pracowników.

Bezrobocie w mieście spada – obecnie wynosi 3,4%. To znacznie lepiej, niż średnia krajowa, oscylująca wokół 5%. Niestety nie każdy wykonuje pracę marzeń. Popularne są stanowiska z płacą minimalną, a także umowy zlecenia. To dlatego średnie wynagrodzenie w Słupsku jest dość niskie i wynosi ok. 6.000 zł (przy średniej krajowej 7.000 zł).

W jakich zawodach warto szukać pracy w Słupsku?

Planując swój rozwój zawodowy (np. wybierając szkołę policealną albo kurs), warto racjonalnie spojrzeć na możliwości słupskiego rynku pracy. Panuje na nim względna równowaga, co oznacza, że ze znalezieniem zatrudnienia nie ma problemu, ale brak konkurencji pozwala pracodawcom na dyktowanie warunków – czyli m.in. niskich płac.

W tej sytuacji najrozsądniejszym wyborem będzie uzyskanie kompetencji w ramach któregoś z zawodów deficytowych. Tutaj tendencja jest odwrotna – pracowników jest mniej niż miejsc i pracodawca musi się wysilić, aby pozyskać kandydata. Brakuje przede wszystkim wyspecjalizowanych pracowników fizycznych. Zatrudnia ich branża budowlana (potrzeba murarzy, tynkarzy, dekarzy, operatorzy sprzętu, spawacze) i logistyka (kierowcy samochodów ciężarowych, magazynierzy). Bez wykształcenia i doświadczenia dobrze płatną pracę można dostać w przetwórstwie spożywczym.

Praca w Słupsku.

Spośród osób z wyższym wykształceniem, w Słupsku brakuje nauczycieli, lekarzy, pielęgniarek i położnych. Potrzeba również więcej masażystów i fizjoterapeutów.

Poszukiwanie pracy – cenne wskazówki

Poszukiwanie pracy może być bardzo czasochłonne i mało skuteczne, jeśli wybierzemy nieodpowiednie narzędzia. Zapomnij o drukowaniu i roznoszeniu CV albo o korzystaniu z ogłoszeń lokalnych. O wiele łatwiej wejść na miejską podstronę serwisu z pracąhttps://www.gowork.pl/praca/slupsk;l. Oferty można posortować zgodnie z własnymi kryteriami i codziennie przeglądać najnowsze.

Grupy dla osób poszukujących pracy w mediach społecznościowych wyglądają bardzo atrakcyjnie, ale niekoniecznie gwarantują uczciwość ogłoszeniodawców. Jeśli więc z nich korzystasz – zachowaj ostrożność.

Jak zwiększyć swoje szanse na słupskim rynku pracy?

Co zrobić, aby nie znaleźć się w sporej grupie słupczan pracujących za najniższą krajową? Na pewno zwiększysz swoje szanse, zdobywając uprawnienia w jednym z zawodów deficytowych. Warto jak najwcześniej pomyśleć o swojej karierze i jeszcze w trakcie nauki poszukać stażu w interesującym cię przedsiębiorstwie.

Pamiętaj również, że kupuje się oczami – i dotyczy to również pracodawców. Postaraj się, aby twoje CV było atrakcyjne i wyróżniało się w stosie innych zgłoszeń.

O autorze

Komentarze