Boże Narodzenie to czas rodzinnych spotkań, pysznego tradycyjnego jedzenia, a także wyjątkowej atmosfery. Istnieje jednak szereg rzeczy, bez których typowe polskie święta nie mogą się odbyć. Wbrew pozorom to nie tylko piękne polskie tradycje, ale również te powstałe stosunkowo niedawno.
Łamanie się opłatkiem
Czym byłoby Boże Narodzenie, gdybyśmy nie życzyli sobie wzajemnie Wesołych Świąt? Należy podkreślić, że życzenia składane są nie tylko przez fanpage’e firm oraz w mailach marketingowych. Duch wigilijny tkwi w rodzinnym łamaniu się opłatkiem, a także życzeniem członkom rodziny wszystkiego, co najlepsze. To również czas pojednania i załagodzenia rodzinnych konfliktów. Ostatecznie nawet zwierzęta w ten dzień przemawiają ludzkim głosem.
Choinka bożonarodzeniowa
Zwyczaj strojenia żywych roślin jest prawdopodobnie tak stary, jak wszystkie religie razem wzięte. Już Starożytni Egipcjanie znosili do swoich domostw liście palmy, które miały symbolizować zwycięstwo życia nad śmiercią. Współczesny zwyczaj zdobienia choinki został najprawdopodobniej zapoczątkowany przez niemieckich protestantów. Do polski przywędrował w XVIII wieku, jednak na dobre zapanował dopiero w okresie międzywojennym.
Prezenty
Kto przynosi u Was prezenty? Tym jegomościem jest św. Mikołaj, dzieciątko Jezus, Gwiazdor czy Anioł? Niezależnie od tego, prezenty bożonarodzeniowe są chyba najbardziej wyczekiwanym momentem. Nie tylko przez dzieci. Gdzie można je znaleźć? Sposób dostarczania – podobnie jak postać doręczającego – jest uzależniona od regionu Polski. W niektórych domach znajdują się pod choinką, a gdzieniegdzie Gwiazdor zostawia je na stole wigilijnym.
Czytaj również: Kawiarnie w Słupsku – gdzie warto pójść? >>>
Miejsce dla gościa
Zdecydowanie jeden z naszych ulubionych zwyczajów. Dodatkowe nakrycie obecnie przeznaczone jest dla wędrowca lub niespodziewanego gościa – zależnie od tradycji rodzinnych. Warto wiedzieć jednak, że zwyczaj ten jest bardzo stary i związany z naszymi rodzimymi wierzeniami. Przechrześcijańscy Słowianie również zostawiali jedno wolne nakrycie. Ale nie w trakcie Wigilii, a podczas świętowania przesilenia zimowego i nie dla wędrowca, a dla zmarłego.
Kevin sam w domu
Jak wiadomo – nie ma Bożego Narodzenia bez filmu „Kevin sam w domu”. Jesteście zdziwieni tym zwyczajem? My nie! Pamiętamy jak dzisiaj, gdy Polsat zapowiedział, że nie będzie emitował tego filmu w trakcie Wigilii. Pamiętamy również, jak wielkie poruszenie to wywołało. Od tamtej pory perypetie Kevina towarzyszą nam – sam w domu tradycyjnie zostaje 24. grudnia, zaś w Nowym Jorku – 25. grudnia.
Wesołych Świąt!
A Wy bez czego nie wyobrażacie sobie Bożego Narodzenia? Modlitwa, rodzaj dania na wigilijnym stole, a może mniej rozpowszechniony zwyczaj? Dajcie znać w komentarzach! My tymczasem życzymy Wam Wesołych Świąt i rodzinnej atmosfery w nadchodzących dniach! 🙂
Komentarze